افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 5 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

اعتراض فعالان جامعه مدنی به تصمیم اخیر شورای وزیران

روز گذشته آنان در زیر شعار ” صدای ما موانع را بر می دارد” گرد آمده اند تا اعتراض شان را به تصمیم اخیر شورای وزیران نشان دهند. شورایی که ظاهرآ از شرکت کارمندان دولتی در اعتراض بیستم عقرب در کابل ناراض است و خواهان بررسی این موضوع شده است.

 

شمار زیادی از فعالان جامعه مدنی بررسی حضور کارمندان دولتی در اعتراض گسترده بیستم عقرب را از سوی حکومت خلاف تعهدات رهبران حکومت می دانند.

 

این افراد می گویند که اگر حکومت صدای ملت را خاموش کند، فاصله ایجاد شده میان مردم و حکومت را گروه‌های هراس افگن پر خواهند کرد.

 

این درحالی است که به تازه گی شورای وزیران به تمام نهادهای دولتی دستور داده است تا در شناسایی این کارمندان دولتی دست به کار شوند.

 

روز گذشته شمار زیادی از فعالان جامعه مدنی در یک برنامه اعتراض آمیز در پارک شهرنو کابل تاکید می ورزند که هر شهروند کشور چه دولتی و چه غیر دولتی حق دارند تا صدای عدالت خواهی شان را در اعتراض‌های مدنی بلند کنند.

 

این افراد از این که شورای وزیران دستور داده است تا حضور کارمندان دولتی در اعتراض بیستم عقرب در کابل بررسی شود، شوکه شده اند.

 

این فعالان جامعه مدنی بیشترشان کسانی اند که در اعتراض مدنی بیستم عقرب در پیوند به سر بریده شدن هفت مسافر در زابل، صدا بلند کرده اند.

روز گذشته آنان در زیر شعار ” صدای ما موانع را بر می دارد” گرد آمده اند تا اعتراض شان را به تصمیم اخیر شورای وزیران نشان دهند. شورایی که ظاهرآ از شرکت کارمندان دولتی در اعتراض بیستم عقرب در کابل ناراض است و خواهان بررسی این موضوع شده است.

 

احمد شاه استانکزی فعال جامعه مدنی می گوید:” کسانی که می خواهند صدای ما را خاموش بسازند باید بدانند که ما همیشه صدای خود را بلند و بلندتر می کنیم و این وظیفه حکومت است تا امنیت رسانه ها و خبرنگاران را تامین کنند و به آزادی بیان احترام داشته باشد.”

 

ضیا مبلغ فعال جامعه مدنی می گوید:” داکتر عبدالله می گوید که حزب تحریر! حالا که خود دولت صدای مردم را خاموش می سازد چه کسی و چه گروه هایی می آیند و این فاصله میان حکومت و مردم را پر می سازند؟ به یقین حزب تحریر و دیگر گروه‌های تندرو از این فرصت استفاده می کنند.”

 

این فعالان جامعه مدنی ادعا دارند که آزادی بیان در کشور به شدت در حال صدمه دیدن است و رهبران حکومت باید باید بدانند که نادیده گرفتن آزادی بیان، پشت پا زدن به ارزش های جهانی است.

 

ودوود پدرام فعال جامعه مدنی می گوید:” ریاست اجراییه چرا گفته که کارمندان دولتی که در اعتراظات بیست عقرب شرکت داشته اند باید بررسی شود؟ اگر حکومت برای مردم زمینه زندگی بهتر را فراهم بسازد چرا مردم اعتراض کنند و چرا مردم ما به سوی اروپا و امریکا مسافرت کنند.”

 

احمد ذکی فعال جامعه مدنی می گوید:” آزادی بیان تا کنون در برابر تهدیدات زیادی از طالبان گرفته تا گروه های نفوذی در بین حکومت و دیگر افراد ایستاده‌گی کرده است و باید تقویت شود.”

 

اما سخنگوی ریاست اجراییه این تصمیم شورای وزیران را این گونه گفته است.

 

مجیب الرحمان رحیمی سخنگوی ریاست اجراییه می گوید:” به ما هدایت داده شد که در این مورد تحقیقات صورت بگیرد و کارمندان دولت که وظیفه شان این است که در ساعات رسمی در وظیفه شان حضور داشته باشند و به مردم خدمت کنند تا در آینده وقتی مردم تظاهرات کردند اینان ترک وظیفه نکنند.”

 

شرکت کننده گان این برنامه به این باورند که درخت آزادی بیان نباید تیشه تصمیم های عجولانه را بخورد و حکومت باید به اعتراض‌های مدنی و بلند کردن فریاد عدالت خواهانه مردمان این سرزمین احترام بگذارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار