افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 4 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

ادامه حضور ناتو در افغانستان آتش جنگ را شعله ورتر می کند

طالبان افغانستان طی بیانیه‌ای اعلام کردند که تصمیم کشورهای عضو ناتو مبنی بر حضور در افغانستان و ادامه «پروژه‌های مدنی» با هدف فریب مردم این کشور است و آتش جنگ را حفظ خواهد کرد.

 

در نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل بلژیک تصمیم گرفته شد تا ماموریت «حمایت قاطع» این کشورها در افغانستان تا پایان سال 2016 میلادی ادامه یابد.

 

بر اساس این تصمیم، کشورهای عضو ناتو حدود 12 هزار نظامی را در افغانستان تا پایان سال 2016 میلادی حفظ خواهند نمود تا وظیفه آموزش، کمک و مشاوره‌دهی به نیروهای امنیت ملی افغانستان را بر عهده داشته باشند.

 

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو گفت: نیمی از این نیروهای نظامی از امریکا و نیمی دیگر نیز از دیگر کشورهای عضو ناتو و هم‌پیمانان این سازمان خواهند بود اما برخلاف آنچه که در گذشته برنامه‌ریزی شده بود، این نیروها نه تنها در کابل بلکه در ولایت‌های مختلف افغانستان مستقر خواهند شد.

 

این تصمیم پس از اعلام حضور نظامی نیروهای امریکا توسط باراک اوباما گرفته شد که بر حسب آن، نیروهای امریکایی در چهار پایگاه مستقر خواهند شد.

 

طالبان افغانستان طی بیانیه‌ای اعلام کردد که این تصمیم کشورهای عضو ناتو برای حضور در این کشور و ادامه «پروژه‌های مدنی» با هدف فریب مردم افغانستان است .

 

بر اساس این بیانیه، طالبان این تصمیم کشورهای عضو ناتو را محکوم می‌کند. حضور نظامی و حفظ آتش جنگ در افغانستان نه تنها مشکلات افغان‌ها را بیشتر می‌کند بلکه این فتنه موجب ناآرامی تمام منطقه می‌شود، فرصت‌ها را نابود می‌کند و به حیثیت ناتو صدمه می‌زند.

 

طالبان افغانستان به حضور یکصد هزار نظامی امریکا و کشورهای عضو ناتو در افغانستان اشاره کردند که هیچ نتیجه‌ای جزء ادامه جنگ و خشونت و آوارگی شهروندان افغانستان نداشت بنابراین حضور تنها 10 هزار نظامی در افغانستان هیچ نتیجه‌ای هم در بر نخواهد داشت.

 

بر اساس این بیانیه که در سایت رسمی طالبان توسط «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی این گروه منتشر شده، آمده است: «تاریخ ثابت کرده است که ملت غیور افغانستان ملتی نیست که از ادامه «جهاد» تا اخراج آخرین اشغالگر دست بکشد و تحت رهبری «امارت اسلامی» برای آزادی کشور خودشان با تمام وجود از حق قانونی خود دفاع خواهد کرد.»

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار