افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 4 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

حقوق بشر امریکایی/سیزده سال حبس برای یک تشابه اسمی!

وزارت دفاع امریکا اعتراف کرد یک زندانی به دلیل شباهت اسمی به مدت 13 سال در این پایگاه زندانی بوده است.

 

وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) اعتراف کرد درباره یک زندانی یمنی در زندان گوانتانامو ، اشتباه کرده است و زندانی بودن او در همه این سال ها به دلیل تشابه اسمی اش بود.

 

به گفته مقامات امریکایی، “مصطفی عبدالقوی عبدالعزیز الشمیری” هم اکنون 37 ساله در جبهه های مختلف جنگ افغانستان حضور داشت و او یکی از شرکای القاعده در جنگ افغانستان به شمار می رفت.

 

اعتراف پنتاگون به اشتباه: 13 سال زندانی در گوانتانامو به دلیل تشابه اسمی

 

روزنامه انگلیسی گاردین قبل از این گفته بود که یکی از زندانیان گوانتانامو به دلیل تشابه اسمی با یکی از اعضای ارشد القاعده، 13 سال زندانی است.

 

مقامات امریکایی هم اکنون فهمیده اند که این زندانی، یک جنگجوی عادی در افغانستان بوده است و نه مقام ارشد در بخش آموزشی القاعده.

هنوز مشخص نیست این زندانی آزاد خواهد شد یا خیر اما قرار است کمیته بررسی وضعیت زندانیان سرنوشت او را مشخص کند.

 

ارتش امریکا از سال 2002 شماری از شهروندان غیرامریکایی را به ظن فعالیت های تروریستی در بازداشتگاه پایگاه نظامی گوانتانامو نگهداری می کند. این افراد از شرایط و حقوق بازداشت و زندانیان و محاکمه براساس قوانین امریکا یا قانون بین المللی برخوردار نیستند. بسیاری از این افراد شکنجه شده اند و بسیاری هم با وجود گذشت 10 سال حتی تفهیم اتهام نیز نشده اند.

 

دولت امریکا به دلیل ایجاد زندان گوانتانامو و نقض حقوق بشر شماری از شهروندان غیرامریکایی به شدت مورد انتقاد سازمان های مدافع حقوق بشر است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار