افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 4 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

برگزاری دومین کنفرانس در حمایت از پولیس زن و تامین امنیت در کابل

دومین کنفرانس مطبوعاتی فعالین جامعه مدنی در حمایت از پولیس زن و تامین امنیت در کابل برگزار شد.

 

نهاد های جامعه مدنی در این نشست بزرگترین نگرانی خود و مردم افغانستان را اعلام کردند.

 

آنان به دلیل دست دادن فرصت های که طی ۱۳سال گذشته برای زنان درعرصه های مختلف بخصوص در تامین امنیت به وجود آمده بود، نگران هستند.

 

احمد ذکی، یکی ازفعالین مدنی می گوید که در وزارت داخله کشور مرد سالاری وجود دارد و با زنان پولیس برخورد خوب نمی شود و این امر باعث نگرانی جامعه مدنی شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: به دلیل برخورد نادرست، خانم ها کمتر به وزارت داخله برای وظیفه مراجعه می کنند و این یکی از مشکلات اساسی در این وزارت محسوب می شود.

 

آقای ذکی تاکید کرد: آخرین آماری که در دست ما رسیده حدود ۲۷۰۰ پولیس زن در سراسر افغانستان وجود دارد که این رقم خود بیانگری مرد سالاری در وزارت داخله است.

 

آقای ذکی افزود: از این جمله ۳۰۸ تن در بخش های ملکی کار می کنند و پیش از هزار تن سرباز اند و متباقی ساتنمن و یا افسران پائین رتبه می باشند.

وی اظهارداشت: آمار زنان در صفوف پولیس نسبت به نفوس کشور کم است و باید زنان پولیس در سراسر کشور افزایش یابد.

 

عنایت الله عثمانی، یکی دیکر از این فعالین مدنی ابراز داشت: باید وزارت داخله در این مورد اقدامات و پلان های مشخص داشته باشند تا حضوری زنان در چهارچوکات وزارت داخله افزایش پیداکند.

 

عثمانی بیان کرد؛ حضور زنان در پولیس ملی برای مردم ما یک ضرورت است چون کشورما ۹۹ درصد مسلمان سنتی هستند

 

در اخیر این کنفرانس فعالین مدنی از وزارت داخله خواستار تقرری زنان بخشهای ذیل شدن مشاوریت حقوقی، مشاوریت استخبارات ومعاونیت میدان هوای کابل.

 

این در حالیست که مطابق به پالیسی مدنظرگرفته شده وزارت امورداخله تعداد پولیس زن درکل کشور تاختم سال ۲۰۱۶ میلادی باید به ۵هزار نفرافزایش پیدانماید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار