افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 4 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

غنی: رسیده گی به مهاجرت های قانونی وظیفه ماست

رییس جمهور غنی در دیدار با مرکل:”رسیده گی به مهاجرت های قانونی وظیفه ماست و اما رسیده گی به مهاجرت های غیر قانونی نیازمند یک برنامه کامل چند جانبه است. من انتظار دارم که وزیر داخله شما به افغانستان سفر کند و یکجا با وزیر انکشاف ودهات افغانستان یک برنامه همه جانبه را طرح کنند ، در گام نخست وظیفه المان ایجاد…

 

محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان در دیدار با انگلا مرکل صدر اعظم آلمان در کنار بحث روی روابط مشترک میان دو کشور، بر همکاری های گسترده در سطح بین المللی برای مبارزه با پدیده مهاجرت های غیر قانونی نیز تاکید کرد.

 

او گفت که پناهنده گی یک روند خطرناک و پرهزینه است و هر افغان برای رسیدن به اروپا بیست تا بیست و پنج هزار دالر هزینه میکند، سفرهای که به گفته آقای غنی برای بعضی از پناه جویان بیسار پرهزینه تمام میشود و از هر ده پناه جو، چهار آن همه چیز خود را در راه پیمودن به اروپا از دست میدهد.

 

آقای غنی در این باره چنین اظهار داشت:”پناهنده گی یک روند خطرناک و پر هزینه است هرپناه جوی افغان که از کشور بیرون میشود، درحدود بیست تا بیست و پنج هزار دالر برای رسیدن به مرز های اروپا هزینه میکند. از هر ده پناه جو، چهار پناه جو همه چیز خود را در مسیر راه تا اروپا از دست میدهد. ما باید در تبادل اطلاعات و تغییر ذهنیت که گویا جاده های اروپا با طلا فرش شده است به گونه مشترک کار کنیم .”

 

در همین حال، انگلا مرکل نیز هشدار میدهد آنعده افغان های پناه جو که به دلیل یافتن یک زنده گی مرفع به آلمان می آیند دوباره به کشور شان برگشتانده خواهند شد.

 

مرکل گفت در این باره چنین گفته است:” آن افغان های که با نظامیان آلمانی در افغانستان کارکرده اند و با تهدید جدی روبرو هستند، من با وزیر داخله ما گفت وگو کردیم که این مسوولیت ماست تا آنان را بپذیریم. و اما شمار دیگری که به ساده گی و به منظور زنده گی بهتر از افغانستان بیرون میشوند، باید دوباره به کشور شان برگردند. ما از حکومت افغانستان خواستیم تاصدور پاسپورت برای شهروندانش را محدود سازد و یک راه حل دیگر این خواهد بود که پناه جویان در بخش های امن افغانستان انتقال داده شوند، جایی که برنامه های توسعه یی میتواند متمرکز شود.”

 

نخست وزیر آلمان تاکید می ورزد که حضور بیش از نه صد سرباز آلمانی در افغانستان بیانگر پشتیبانی دراز مدت این کشور از افغانستان است .

 

برلین دو روز میزبان رییس جمهور غنی است و مبارزه مشترک با هراس افگنی ، رسیده گی به معضل پناهنده گان افغان و چگونگی راه اندازی برنامه های توسعه یی محور گفت وگو های این مقام شماره یک حکومت افغانستان با مقام های آلمانی بوده است ، رییس جمهور غنی در حالی با نخست وزیر المان دیدار و گفت وگو کرد که صد ها پناهجوی افغان به این کشور پناه آورده اند.

 

رییس جمهور غنی می افزاید که افغانستان و آلمان برای رسیده گی به مشکل پناهجویی به راه های حل قانونی متوصل خواهند شد، اما جرمنی باید در گام نخست به پشتیبانی از سی میلیون افغان توجه کند نه از سی هزار افغان.

 

رییس جمهور غنی می افزاید:”رسیده گی به مهاجرت های قانونی وظیفه ماست و اما رسیده گی به مهاجرت های غیر قانونی نیازمند یک برنامه کامل چند جانبه است. من انتظار دارم که وزیر داخله شما به افغانستان سفر کند و یکجا با وزیر انکشاف ودهات افغانستان یک برنامه همه جانبه را طرح کنند ، در گام نخست وظیفه المان ایجاد یک افغانستان با ثبات است و المان متوجه پشتیبانی از سی ملیون افغان است نه اینکه به سی هزار افغان رسیده گی کند ، ما باید فکر کنیم که سرمایه گزاری بر سی هزار نفر شود و یا به سی ملیون افغان. ما خواهان کمک به افغانستان با ثبات و تداوم حمایت جرمنی هستیم .”

 

با این همه، نخست وزیر المان هرچند برادامه پشتیبانی درازمدت آلمان از افغانستان تاکید می ورزد اما خواهان شتاب در آغاز گفت وگو های صلح اما خواهان شتاب در روند گفت وگوهای صلح با طالبان است.

 

مرکل در رابطه به گفتگوهای صلح ابراز داشت:”ما از تهدید هراس افگنی در افغانستان آگاه هستیم و این اشکار است که درحدود ۹۸۰ سرباز آلمانی در افغانستان به ویژه در شمال باقی می مانند و این تعهد دراز مدت ما نسبت به افغانستان است و اما میخواهیم که روند گفتگو های صلح با طالبان تسریع شود و راه حل سیاسی به مشکل افغانستان جستجو گردد.”

 

در حال حاضر افغانسان پس از سوریه دومین کشوریست که بیشترین تعداد پناه جو را در آلمان دارد ، دیده می شود آلمان نیز دیگر برپذیرش پناه جویان دلبسته گی ندارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار