افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 3 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

رییس بعدی موصاد کیست؟

پیش از پایان دوره ریاست تامیر باردو، رییس کنونی موساد که در ماه ژانویه 2016 به پایان می‌رسد محافل صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی منتظر معرفی گزینه‌های ریاست موساد هستند و رایزنی ها در این خصوص در دستگاه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در حال افزایش است.

 

به نقل از خبرگزاری های فلسطینی، طی هفته گذشته بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی گفتگوهایی را با سه گزینه ای که برای حضور در پست ریاست موساد در نظر گرفته، انجام داده است. با این وجود نام 5 نفر در رسانه های صهیونیستی مطرح شده است. به گفته محافل داخلی رژیم صهیونیستی، نتانیاهو ترجیح می دهد شخصی خارج از موساد را به ریاست این نهاد امنیتی انتخاب کند.

 

به گفته رسانه‌های صهیونیستی، مشهورترین گزینه ریاست موساد، یوسی کوهن، مشاور امور امنیت ملی نتانیاهو است. کوهن سال های زیادی در موساد کار کرده است و پس از اینکه پست معاون رییس موساد را به دست آورد این نهاد امنیتی رژیم را ترک کرد.وی از سنین پایین به عضویت موساد در آمد و در مأموریت های سری فراوانی اشتراک داشته و تا کنون هویت های مستعار بسیاری نیز داشته است. گفته می شود وی هنوز گذرنامه های متعددی دارد. وی به خاطر ظاهر مناسبی که دارد به «مانکن» مشهور است. بسیاری معتقدند وی گزینه مورد ترجیح نتانیاهو برای ریاست موساد است.

 

در کنار نام کوهن از امیر ایشل، قومندان قوای هوایی رژیم صهیونیستی نیز نام برده شده است. نتانیاهو ایشل را در پست کنونی قرار داد و به حیث شخصیت مورد وثوق نتانیاهو، سرد مزاج و دارای شجاعتی غیر عادی شناخته می شود. گفته شده نتانیاهو وی را به ریاست نیروی هوایی رژیم صهیونیستی منصوب کرد تا به نیروگاه های هسته ای ایران حمله کند اما این امر محقق نشد. اما وی در حوزه ایران یک کارشناس محسوب می شود.

 

گزینه دیگری که نام برده شده، یام تاف سامیا، قومندان سابق اردو در منطقه جنوبی سرزمین های اشغالی است. وی کارشناس خبره نوار غزه است و این منطقه را به خوبی می شناسد و یک جنگجوی عملیاتی ماهر محسوب می شود. وی در جنگ سال 1973 در صحرای سینا حضور داشته و گروهی از نیروهای پیاده را رهبری کرده است.

 

مشهور است که وی قومندانی است که بسیار به عساکرش وفادار است و در گذشته زمانی که قومندان لشکری را در جنوب لبنان بر عهده داشته، زمانی که خواستند به وی مدالی بدهند در خواست کرده به تمام عساکرش بدهند و با مخالفت با نظرش از گرفتن مدال خودداری و از مقامش کناره گیری کرده است.

 

نام دیگری که اعلام شده، رام بن باراک، مدیر کل وزارت اطلاعات رژیم صهیونیستی است که قبلاً ریاست موساد را بر عهده داشته است.

 

رسانه های عبری گفته‌اند یک گزینه دیگر هم وجود دارد که نام وی فاش نشده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار