افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 3 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

حکومت با عاملان خشونت علیه زنان برخورد کند!

ریاست امور زنان در این ولایت می گوید برای بیرون رفت از این معضل باید برنامه ریزی دقیق صورت گیرد و دولت در برابر عاملین خشونت علیه زنان باید اقدامات جدی را روی دست بگیرد.

 

نادره گیاه رییس امور زنان پروان با هیاتی از ریاست جمهوری، وزارت امور زنان و معارف از خانه امن و محبس پروان بازدید کردند.

 

خانم گیاه بعد از بازدید گفت که در نه ماه اول سال گذشته يکصد قضیه شامل خشونت های فامیلی، فرار از منزل، ضرب و شتم، تجاوزجنسی، قتل و لت کوب در اين ولايت به ثبت رسیده بود.

 

رییس امور زنان پروان می گوید این رقم در نه ماه امسال افزایش را نشان می دهد، او همزمان گفت که در چند ماه گذشته بیش از 100 مورد قضیه خشونت علیه زنان به ثبت رسیده است.

 

او در صحبت به خبرنگاران گفت: “ما به هیاتی که برای بررسی وضعیت زنان از کابل به پروان آمده اند، پیشنهاد نمودیم که برنامه های منظم و دقیق برای کاهش خشونت در این ولایت روی دست گرفته شود.”

 

در همین حال حسیبا عفت یکی از اعضای شورایی ولایتی پروان گفت که برای خشونت در پروان باید یک راه کاری مناسب که نتیجه مثبت را در قبال داشته باشد، روی دست گرفته شود.

 

خانم عفت می گوید با وجود نظام دموکراتیک و جوابگو گراف خشونت علیه زنان افزایش یافته است.

 

شاه جان یزدان پرست مشاور حقوقی وزارت امور زنان که شامل هيات يادشده است، گفت که طرح و برنامه هايى را برای کاهش خشونت علیه زنان روی دست دارند که با عملی شدن آن از طریق سکتورهای مختلف، میزان خشونت کاهش میابد.

 

بافته جامعه سنتی، عدم آگاهی مردان از حقوق زنان، رسم و رواج های ناپسند و ده ها مورد دیگر در ولسوالی های دور دست و ولایت ها از عواملی است که میزان خشونت در برابر زنان را افزایش داده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار