افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 3 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

ربانی: پیوند ناتو با افغانستان مستحکم است

آقای ربانی ‌افزود که این تعهد پایدار ناتو نشان می‌دهد که پیوند این سازمان با افغانستان مستحکم است.

 

صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجۀ کشور از ادامۀ پشتیبانی مالی ناتو از نیروهای امنیتی افغان استقبال کرد. وی که در حاشیه نشست وزیران خارجۀ ناتو در بروکسل سخن می‌گفت تصریح کرد که کابل از این تصمیم ناتو که تا سال ۲۰۲۰ میلادی سالانه چهار میلیارد دالر به نیروهای امنیتی کشور کمک خواهد کرد، استقبال می‌کند.

 

ربانی اظهارداشت: “ما همچنین در این نشست دربارۀ نیازهایی که باید توسعه یابد و تقویت و بهبود توافق همکاری‌های ناتو – افغانستان بحث کردیم”.

 

وی در ادامه گفت: “دربارۀ مشکلات سربازان و اینکه ما پس از سال ۲۰۲۰ میلادی نیاز به کمک داریم گفت‌وگو کردیم، خوشبختانه کمک‌های ناتو تا سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت. نیاز است تا افغانستان پس از این هم نقش‌اش را بازی کند تا سالانه ۵۰۰ میلیون دالر مورد نیازش را هم فراهم کند”.

 

آقای ربانی ‌افزود که این تعهد پایدار ناتو نشان می‌دهد که پیوند این سازمان با افغانستان مستحکم است.

 

ناتو همچنان اعلام کرد که در جریان سال آینده میلادی ۱۲هزار نیرویش را در افغانستان نگاه خواهد داشت.

 

دبیر کل ناتو روز گذشته در نشست وزرای خارجه این سازمان در بروکسل اظهارداشت که هرچند تعهد پیشین ناتو برای کمک‌های مالی به نیروهای امنیتی افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۷ بود؛ اما اکنون این پیمان میخواهد تا سال ۲۰۲۰ کمک هایش را در سطح کنونی به این کشور ادامه دهد.

 

استولتنبرگ دبیر کل ناتو تأکید کرد: “ما چگونگی ادامهی مأموریت آموزش، مشوره دهی و کمک به نیروهای امنیتی افغانستان را در سال ۲۰۱۶ به بحث میگیریم. ما میخواهیم مطمئن شویم که می‌توانیم نیروهای امنیتی افغانستان را از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ پشتیبانی مالی کنیم. ما در نشست شیکاگو تنها تا پایان سال ۲۰۱۷ پشتیبانی مالی مان را اعلام کرده بودیم، اما اکنون می‌خواهیم که این کمک‌ها را برای چند سال دیگر نیز ادامه بدهیم”.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار