افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 2 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

تجلیل از روز جهانی ایدز در کابل

وزارت صحت عامه روز گذشته با حضور نماینده سازمان صحی جهان، مقامات حکومتی و جامعه مدنی، از روز جهانی ” ایدز” در کابل تجلیل کرد.

 

مهمترین عامل انتقال ایدز در کشور استفاده از سوزن مشترک معتادین به مواد مخدر است که مقابله با اعتیاد مواد مخدر، اصلی ترین کلید کنترل شیوع بیماری ایدز/ اچ آی وی است.

 

وزارت صحت عامه می گوید که پروگرام ملی کنترول ایدز و وزارت صحت عامه تا اکنون ۱.۸۷۴ تن از مبتلایان به ایدز را راجستر کرده اند که ۸۰ فیصد آنان را مردان تشکیل می دهد.

 

وزارت صحت عامه روز گذشته با حضور نماینده سازمان صحی جهان، مقامات حکومتی و جامعه مدنی، از روز جهانی ” ایدز” در کابل تجلیل کرد.

 

فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه کشور، گفت: روز جهانی ” ایدز” این فرصت را مهیا می سازد تا تعهدات خود را درجهت متوقف ساختن ایدز تجدید نماییم.

 

به گفته وی، قابلیت افغانستان برای تشخیص بهتر “اچ. ای. وی” به گونه فزاینده در سالهای اخیر از بابت تقویت سیستم مراقبتی، افزایش سطح آگاهی مردم در باره این مرض و پیشرفت های بزرگی در کیفیت خدمات “اچ. آی. وی” و آزمایشات خون، بهبود یافته است.

 

او افزود که ما باید یقین سازیم که تداوی با کیفیت ” ایدز” به تمام نیازمندان برسد با آنکه سطح شیوع “اچ. آی. وی” پایین است.

 

وی گفت تلاش های تشدیدی نیاز است تا استراتیژی های وقایوی موثر و تداوی برای آنانی که بیشتر در معرض مصاب شدن خطر ایدز قرار دارند، را یقین سازد.

 

او تاکید کرد: در سطح بین المللی، جهان گسترش “اچ. آی. وی” را معکوس و متوقف ساخته است.

 

آمار مبتلایان جدید تا ۳۵ درصد پایین آمده و مرگ و میر مرتبط به ایدز تا ۲۴ درصد کاهش یافته است و حالا “اچ. آی. وی” یک مرض مزمن قابل اداره شده است.

 

وی تاکید کرد: در حال حاضر خدمات مشورتی و آزمایشی در ۱۰ ولایت قابل دسترس است و نزدیک به ۶۵۰ تن از افرادی که با ” ایدز” زندگی می کنند، تداوی ضد ویروسی را در دو ولایت دریافت می کنند.

 

آقای فیروز گفت که پنج مرکز صحی خدمات را برای خانم های حامله به خاطر جلوگیری از انتقال “اچ. آی. وی” از مادر به طفل، ارایه می کند.

 

او افزود: ما همچنان باید تلاش های بیشتری را برای مبارزه با ستگما ( ننگ و شرم اجتماعی) مرتبط به این مرض انجام دهیم.

 

یکی از اهداف تازه راه اندازی شده به سطح جهان، همانا مقاصد انکشافی پایدار در جهت خاتمه بخشیدن اپیدمیک ایدز تا سال ۲۰۳۰ می باشد.

 

وی گفت که برای رسیدن به این هدف، ما نیاز داریم تا از تعهدات به انجام اقدامات و عمل انتقال نماییم.

 

او خاطر نشان کرد که در افغانستان مسیر اصلی انتقال “اچ. آی. وی” از سوزن مشترک در میان مصرف کنند گان، زرقی مواد مخدر باقی مانده است.

 

آقای فیروز گفت که وزارت صحت عامه، متعهد بر گسترش تداوی جاگزینی خوراکی، تداوی طبی که در برگیرنده تعویض مخدرها با ادویه تجویز شده، می باشد.

 

گفتنی است که در این مراسم شماری دیگری از مقامات دولتی و جامعه مدنی پیرامون موضوع صحبت نموده و حمایت شان را در راستای مبارزه با متوقف ساختن انتشار “اچ. آی. وی” ابراز داشتند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار