افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 2 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

برگزاری نشست عالمان افغانستان و اندونزیا در کابل

شماری از عالمان دین از ۳۴ ولایت کشور همراه شماری از عالمان دین از کشور اندونیزیا در کابل گردهم آمدند و بر میانه روی و همدیگرپذیری تأکید کردند و تندرویی و هراس‌افگنی را نکوهش کردند.

 

این عالمان که مسلمانان باید میانه روی و همدیگر پذیری را پیشه کنند و صلح و حقوق بشر را در اولویت قرار دهند.

 

فضل الغنی کاکر عالم دین اظهارداشت: “کسانی که مسلمان نیستند ولی در سرزمین اسلامی زندگی می کنند؛ همانطور ناموس، مال و خون آنها باید محافظت شود که از یک مسلمان می شود. پس این است حقوق بشری که پیامبر اکرم ۱۴ قرن پیش روی آن تأکید کرده است”.

 

سفیر اندونیزیا در این نشست می‌گوید که در اندونیزیا اسلام و مدرنیته در کنار هم زنده‌گی می‌کنند از همین رو اندونیزیا رو به پیشرفت است.

 

انشوری تاج الدین سفیر اندونیزیا در کابل گفت: “مردم ما با پیروان ادیان دیگر هم زیستی دارند. در کشور ما مسلمانان با مسیحیان، بودایی‌ها و هندوها در فضای تحمل زندگی می‌کنند، این گونه حقوق بشر در اندونیزیا با صلح رعایت می‌شود. ما به یکدیگر احترام داریم.”

 

درهمین حال وزیر حج او قاف بسیج شدن عالمان دین را در برابر فعالیت‌های هراس افگنانه در کشور را بسیار اثرگذار می‌داند.

 

فیض محمد عثمانی وزیر حج و اوقاف افزود: “امروز ایجاب می کند که بیش از پیش ما فعالیت کنیم و آرام نباشیم، در این شرایط حساس که بنام های مختلف و متاسفانه با بیرقی که به روی آن کلمه توحید نوشته شده انسان کشته می شود و علما، جوانان و بزرگان ما در حالی که کلمه توحید میخواهند سربریده می شوند، از این بدتر دیگر چه وجود دارد؟”.

 

افغانستان در بیشتر از سه دهه و پس از پیدایش پدیده تندروی و هراس‌افگنی رنج‌های بسیاری دیده است، آگاهان ریشه این پدیده را بیرونی می‌دانند و می‌گویند که این پدیده پشتیبانانی از کشورهای خلیج تا پاکستان دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار