افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 1 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

دیدار رییس جمهور اشرف غنی و نخست وزیر پاکستان

قرار است که رییس جمهور اشرف غنی و نخست وزیر پاکستان نواز شریف گفتگوهای دو جانبه را در حاشیۀ نشست تغییرات اقلیم برگزار کنند که گفته می‌شود که نخستین گام به سوی مرمت روابط دو جانبه میان دو کشور می‌باشد.

 

این در حالی‌ست که ایالات متحد امریکا، چین و پاکستان تلاش‌ها برای از سرگیری گفتگوهای صلح میان حکومت افغانستان وطالبان آغاز کرده‌اند.

 

مقام‌های غربی می‌گویند که واشنگتن، بیجنگ واسلام آباد می‌کوشند تا کابل و گروه طالبان را به از سرگیری گفتگوهای صلح راضی سازند.

 

این مقام‌ها می‌افزایند که دیدار رییس جمهور غنی با نواز شریف درحاشیۀ نشست تغییرات اقلیم در پاریس، بخشی ازاین تلاش‌ هاست.

 

همزمان با این گفته می‌شود که رییس جمهورغنی ماه آینده به نشست کشورهای قلب آسیا به اسلام آباد دعوت شده است تا بحث‌های بیشتر با مقام‌های پاکستانی در بارۀ نقش این کشور درروند گفتگوهای صلح افغانستان انجام شوند.

 

به گفتۀ منابع غربی اگر در جریان سه ماه آینده که زمستان است و نبردها فروکش می‌کنند تلاش‌های صلح به نتیجه‌یی نرسند، با آغاز بهار رسیدن به صلح بیشتر ازپیش دُشوارخواهد شد.

 

این تلاش‌ها پس از آن صورت می‌گیرد که در همین ماه راحیل شریف، رییس ستاد ارتش پاکستان به امریکا سفر کرد و در بارۀ اوضاع افغانستان و منطقه با مقام‌های امریکایی بحث و گفتگو کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار