افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 30 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

کشف بقایای اجساد ۱۰ تن در یک گور جمعی در بلخ

تا هنوز مشخص نشده است که این اجساد مربوط به چه کسانی است؛ اما از لباسی که بر تن اجساد است بر می‌آید که شاید در دوران طالبان کشته و دفن شده باشند.

 

 

یک گور گروهی در مربوطات ولسوالی شورتپه ولایت بلخ پیدا شده است. این گور گروهی در نزدیکی روستای تازه امید ولسوالی شورتپه ولایت بلخ قرار دارد. بقایای اجساد کشف شده در این گور نشان می‌دهد که بیشتر از ۱۰ نفر در آن دفن شده اند.

 

لباسهای ملکی به رنگهای شتری، نسواری و خاکی در این گور گروهی مشاهده می شود. ظاهرا دستان کشته شدهگان با لنگیهای شان بسته شده است.

 

کارمند یک موسسه ی ماین پاکی که این گور را کشف کرده است میگوید دست کم جسد ۱۳ تن در آن دیده می شود.

 

عبدالهادی افزود: “اینجا ساحه‌ی کاری ما است که به طرف مزار شریف می‌رفتیم، یک باشنده‌ی محل همراه ما بود و برای ما گفت که اینجا یک گور دسته جمعی است”.

 

وی ادامه داد: “ما اینجا آمدیم و از نزدیک دیدن کردیم باز شما را در جریان ماندیم تا این موضوع را انعکاس دهید”.

 

تا هنوز مشخص نشده است که این اجساد مربوط به چه کسانی است؛ اما از لباسی که بر تن اجساد است بر می‌آید که شاید در دوران طالبان کشته و دفن شده باشند.

 

تقی واحدی مسئول دفتر رسانه‌های کمیسیون حقوق بشر در شمال کشور گفت: “کسانی که مرتکب این نوع جنایات شده‌اند، باید از بدنه دولت جدا شوند، در این رابطه باید مستند سازی شود این نوع معلومات کلی وجود دارد. اما وقتی وارد جزئیات می شویم ما باز معلومات مشخص نداریم”.

 

شجاع الدین شجاع معاون شورای ولایتی بلخ افزود: “جنایات نابخشودنی در طول چهار دهه به وجود آمده است که همین گورهای دسته جمعی نمایانگر این جنایت ها است”.

 

وی ادامه داد: “ما امیدوار هستیم که حکومت یک تلاش پیگیر و تصمیم جدی برای ردیابی عاملان اصلی این جنایات داشته باشد”.

 

در درازای سه دهه‌ی گذشته در اثر جنگ‌ و خشونت هزاران نفر در کشور بگونه‌های مختلف کشته شدند و گورهای گروهی مختلف در نقاط مختلف کشور کشف شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار