افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 30 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

آغاز به کار جنبش مردان حامی زنان در هرات

این جنبش از سوی ۱۸ مرد بنیاد گذاشته شده و قرار است برای کاهش خشونت در برابر زنان تلاش کند.

 

ده‌ها عالم دین و فعال جامعه مدنی با راه اندازی یک جنبش تازه به نام “مردان حامی زنان” می‌خواهند برای کاهش خشونت در برابر زنان تلاش کنند. نخستین پیش شرط عضویت این جنبش برای مردان داشتن تنها یک زن است و باید برای ازدواج دوم حتی فکر هم نکند.

 

این جنبش از سوی ۱۸ مرد بنیاد گذاشته شده و قرار است برای کاهش خشونت در برابر زنان تلاش کند.

 

عبدالقادررحیمی رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر هرات اظهارداشت: “ما وقتی از حقوق زنان صحبت می کنیم و وقتی از نقض حقوق زنان حرف می زنیم؛ نقض حقوق معمولا توسط مردان صورت می‌گیرد، این مردها باید از حقوق زنان آگاهی پیدا کنند”.

 

بانوانی هم که در این همایش شرکت کرده‌اند می‌گویند که بسیاری از خشونت‌هایی که در برابر زنان رخ می دهد از سوی مردان است.

 

سکینه حسینی عضو شورای ولایتی هرات خاطرنشان کرد: “یکی از مشکلات اساسی که در جامعه افغانی ما وجود دارد؛ مردها هستند که اکثر خشونت‌ها را علیه زن ها انجام میدهند و زمانی که برخی مردان به عنوان الگو در جامعه باشند این خوب است”.

 

محبوبه جمشیدی رئیس امور زنان هرات افزود: “زمانی که خواسته باشیم جامعه را به برابری برسانیم، زن و مرد باید به حقوق هم احترام بگذارند”.

 

شماری از عالمان دین نیز از این حرکت پشتیبانی کرده و تأکید کردند که دین اسلام ارزش بالایی به زنان داده است و کسانی که به ارزش‌های اسلامی باورمند هستند باید در برابر زنان خشونت نکنند.

 

پس از اعلام موجودیت این حرکت، ده‌ها مرد برای پیوستن به آن علاقه‌مندی نشان داده‌اند و قرار است اعضای این جنبش مهربانی و مبارزه با خشونت در برابر زنان را نخست از خانه آغاز کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار