- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

استقبال شیخ علی سلمان از محتوای گزارش اخیر سازمان بین‌الملل

دبیر کل جمعیت «الوفاق» بحرین، ضمن استقبال از گزارش «دیده‌بان حقوق بشر»، تعامل با بحران کشورش بر اساس حقایق این گزارش را خواستار شد.

 

شیخ «علی سلمان» دبیر کل جمعیت «الوفاق» بحرین، از محتوای گزارش اخیر سازمان بین‌الملل «دیده‌بان حقوق بشر» استقبال کرد.

 

به گزارش وبگاه خبری «مرآة البحرین»، شیخ سلمان از درون زندان در مطلبی که در صفحه رسمی‌اش در شبکه اجتماعی «توئیتر»، از همه آزادگان خواست بر اساس حقائق این گزارش با (بحران) بحرین تعامل کنند.

 

علی سلمان نوشت: با وجود این حقائق که در گزارش «دیده‌بان حقوق بشر» آمده است، دیگر هیچ عذر و بهانه‌ای برای هیچ کسی در عدم حمایت از خواسته‌های اکثریت ملت بحرین به منظور دستیابی به آزادی و دموکراسی، باقی نمی‌ماند.

 

سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر «هیومن رایتس واچ» هفته گذشته در گزارشی به مناسبت چهارمین سالروز صدور گزارش کمیته حقیقت یاب «بسیونی»، اعلام کرد که منامه توصیه‌های این کمیته را به صورت فعال اجرا نکرده است.

 

گزارش سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر به طور خلاصه بیان می‌کند که «نهادهایی که در سال 2011 به منظور دریافت شکایات و تحقیق در آنها، تاسیس شده‌اند، استقلال و شفافیت لازم را ندارند».

 

بر اساس این گزارش،‌«جو ستارک» نائب رییس دایره خاورمیانه سازمان هیومن رایتس واچ، با بیان اینکه نهادهای مربوطه اقدامی در راستای اجرای توصیه‌های گزارش کمیته بسیونی نکرده‌اند، به پدیده عدم مجازات نیروهای امنیتی پرداخت و از به تاخیر انداختن سفر گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور شکنجه به بحرین از سوی دولت این کشور در سال‌های 2012 و 2013 انتقاد کرد.

 

این سازمان بین‌المللی با اشاره به نتیجه دیدارهایش با برخی از بازداشت شدگان بحرینی یادآور شد که «همه آنها تاکید کردند که مورد شکنجه جسمی از شوک الکتریکی، آویزان شدن‌های دردناک، بستن دست و پا و همچنین قرار گرفتن در معرض هوای سرد، قرار گرفته بودند».

 

بر اساس این گزارش، ابزارهای به کار گرفته شده در شکنجه مخالفان بحرینی، قوانین این کشور و تعهداتش به حیث یک طرف در توافقنامه سازمان ملل در مخالفت با شکنجه را تقض می‌کنند.

 

این گزارش در پایان ضرورت دعوت بحرین از گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور شکنجه برای سفر به منامه را یادآور شد و افزود: بحرین نمی‌تواند ادعای دستیابی به انکشافی در زمینه شکنجه بکند مگر اینکه در زمینه رسیدگی ومجازات افراد مسئول در توهین به بازداشت شدگان، گام‌های جدی بردارد.