- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

محکومیت حمله داعش به قادر ملک‌اف

«اسن اوسوب علی‌یف» رییس مرکز پژوهشی «راه‌حل‌های عاقلانه» در بیشکک، حمله افراط‌گرایان طرفدار داعش به «قادر ملک‌اف» اندیشمند اسلام‌شناس معروف در آسیای مرکزی را نمونه واضحی از جوهره خونریز تروریست‌های داعش برشمرد.

 

وی تصریح کرد: واضح است که فعالیت‌های طولانی‌مدت قادر ملک‌اف برای مقابله با گسترش ایدئولوژی تکفیر در آسیای مرکزی و قرقیزستان باعث خشم تروریست‌هایی که سوگند وفاداری به باورهای داعش خورده‌اند، شده است.

 

اسوب علی‌یف ادامه داد: برای یک مدت طولانی گروه‌های مختلف تکفیری این اسلام‌شناس را تهدید می‌کردند به دلیل آنکه او در قالب اقدامات پیشگیرانه، به دنبال انتشار دیدگاه‌های اساسی برای انکشاف اسلام در کشور و ضرورت پشتیبانی از مذهب حنفی به حیث ابزار اصلی مقابله با ایدئولوژی افراط‌گرایی و تروریسم است.

 

وی افزود: عموم مردم قرقیزستان، همکاران این اندیشمند اسلامی و جامعه کارشناسی قرقیزستان از جمله مرکز پژوهشی «راه‌حل‌های عاقلانه» و دیگر مراکز تحلیلی قزاقستان و قرقیزستان حمله به جان این متکلم معروف آسیای مرکزی را محکوم کرده و کشورها را به تلاش برای دستگیری تروریست‌ها و همچنین پیشگیری از حوادث مشابه، فرا می‌خوانند.

 

رییس مرکز پژوهشی «راه‌حل‌های عاقلانه» اظهار داشت: ذکر این نکته صحیح است که دولت باید نه تنها برای دفاع از قادر ملک‌اف بلکه برای محافظت از دیگر علمایی نیز که با تروریسم مخالفت می‌کنند، مساعدت نماید زیرا انکشاف آتی اسلام در کشور به این امر بستگی دارد.

 

قادر ملک‌اف رییس مرکز پژوهشی «دین، حقوق و پالیسی» و متفکر اسلامی برجسته آسیای مرکزی شب 26 نوامبر در حالی که از فروشگاه نزدیک منزل به خانه برمی‌گشت، توسط طرفداران گروه داعش مورد حمله قرار گرفت و مجروح شد.

 

در این رابطه نهادهای انتظامی قرقیزستان عنوان می‌کنند: مهاجمین 3 نفر بودند که یک نفر بلافاصله پس از حمله، از طریق فرودگاه از کشور گریخته و پولیس در جستجوی 2 مظنون دیگر می‌باشد.