افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 30 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

مناقشه اخیر میان ترکیه و روسیه = قطع روابط تجاری دو کشور

تحلیل‌گران معتقدند باتوجه به شرایط نامتعادل دولت اردوغان، مناقشه اخیر میان ترکیه و روسیه سبب قطع روابط تجاری دو کشور و درنتیجه ایجاد بحران اقتصادی در ترکیه خواهد شد.

 

به نوشته وبگاه تحلیلی «راشا اینسایدر»، با احتساب حجم 30 ملیارد دالری مبادلات بازرگانی آنکارا-مسکو در سال 2014، می‌توان گفت روسیه دومین شریک تجاری بزرگ برای ترکیه محسوب می‌شود. علاوه بر این سالانه بیش از 3 ملیون گردشگر روسی به ترکیه سفر می‌کنند.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از اقدام نیروی هوایی ترکیه در انهدام جنگنده سوخو-24 روسیه در حریم هوایی سوریه، انتظار می‌رود بخش‌های مختلفی ازجمله گردشگری، صنایع غذایی و بخش انرژی ترکیه متحمل خسارت‌های جبران‌ناپذیری بشوند.

 

ترکیه همواره به گردشگران روسی بعنوان دومین منبع درآمد خود، پس از گردشگران آلمانی، نگاه می‌کرده است. این درحالی است که باتوجه به واکنش‌های اخیر مقامات روسیه در هشدار به شهروندان این کشور مبنی بر افزایش تهدید تروریسم در خاک ترکیه، کاهش قابل‌توجه حضور مسافران روس در مناطق تفریحی ترکیه بزودی به کابوسی برای دولت آنکارا تبدیل خواهد شد. در سال 2014، چیزی حدود 4.4 ملیون نفر از مردم روسیه ترکیه را بعنوان مقصد سفرهای خود انتخاب کرده بودند.

 

کاهش حجم صادرات صنعت پوشاک و محصولات غذایی ترکیه به مقصد مسکو، موضوع دیگری است که این روزها ذهن فعالان اقتصادی ترکیه را به خود مشغول کرده است. البته باید یادآور شد پیش از این در فاصله ماه ژانویه تا سپتامبر 2015، سود ترکیه در این حوزه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، به میزان حدود 4 ملیارد دالر کاهش یافته بود.

 

صرف‌نظر از زیان‌هایی که اردوغان در محروم‌شدن از چشیدن طعم گندم روسی و همچنین برخورداری از نفت و گاز و محصولات پتروشیمی این کشور پهناور خواهد دید، لغو قرارداد خرید فولاد و نیز طرح‌های مشترک آنکارا-مسکو در زمینه احداث خط لوله گاز و ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای از جمله سایر عواقبی است که اقدام نسنجیده دولت ترکیه در روزهای آینده به بار خواهد آورد.

 

نشریه انترنتی راشااینسایدر، در ادامه تحلیل خود عنوان کرده است درحالی که دولت اردوغان به نوعی در قالب گروه تروریستی داعش به نبردی نیابتی با روسیه وارد شده بود، می‌توان نتیجه گرفت ورود ترکیه در معرکۀ آشکار کنونی و اتخاذ رویکرد خصمانه در مقابل مسکو با هماهنگی و چراغ‌سبز امریکا انجام شده است.

 

شاید کاخ سفید و هم‌پیمانان آن با ترغیب ترکیه به این اقدام می‌خواهند این پیام را به ساکنان کاخ کرملین مخابره کنند که ائتلاف غربی هنوز نتوانسته به زخم غافلگیرانۀ ورود مسکو در حمایت از اردو و مقاومت سوریه عادت کند.

 

احتمال دیگری که وجود دارد تلاش غرب در انحراف اذهان و رسانه‌های جمعی از قضیه حمایت اروپا و امریکا از داعش و جلوه دادن نقش اصلی ترکیه در این خصوص است. البته اظهارات مقامات روس در روزهای پس از واقعه و افشاگری آنها درباره نقش تروریسم‌پروری حزب عدالت و انکشاف ترکیه برای براندازی نظام سوریه، کمک شایانی به مقاصد احتمالی غرب خواهد کرد.

 

اگرچه برخی سخنان نفرات اول قدرت سیاسی ترکیه می‌تواند بعنوان عقب‌نشینی و ندامت آنها از این رفتار کور و خطرناک‌شان در قبال فدراسیون روسیه تعبیر شود، اما درنهایت به نظر می‌آید در طول این سال‌ها تصمیم‌گیری صحیح و استمداد از منطق برای رییس‌جمهور 61 سالۀ ترکیه با آن بلندپروازی‌های انکشاف‌طلبانه‌ی نئو‌عثمانی‌اش قدری دشوار شده است – به‌گونه‌ای که ظاهراً ترجیح می‌دهد به‌جای برنامه‌ریزی و دوراندیشی برای ادامه و گسترش روابط تجاریِ سرنوشت‌ساز با همسایگان، به بازی دو سر باخت در منطقه غرب آسیا روی بیاورد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار