افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 30 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

باز هم زمستان با سردي، گراني مواد سوختي و مواد غذايي…

نشانه هاي زمستان در افغانستان در شماري از ولايات ديده مي شود. برفهاي سبک باريده و هوا سرد و زمستاني شده است. زمستان براي افغانستان، که کشوري کوهستاني و مبتني بر زراعت و مالداري است، سرنوشت ساز است. هر چه برف زياد باشد، بهاري سبز و پرطراوت در انتظار مردم است. اما با فرا رسيدن زمستان به گفته مردم کابل «مرگ غريبان» نيز فرا مي رسد. زمستان در افغانستان با برفکوچ، سردي، و گراني مواد سوختي و مواد غذايي همراه است. هر ساله دهها تن در حوادث طبيعي ناشي از سردي هوا مي ميرند، ميليون ها تن از گراني و کمبود مواد غذايي رنج مي برند، ميليون ها تن به خاطر کمبود مواد سوختي و گراني آن، زندگي را با مشقت مي گذرانند. در همين فصل است که راه هاي مواصلاتي ده ها ولسوالي با مراکز ولايات و کابل قطع مي شود. حد اقل خوشحالي مردم افغانستان در زمستان در سال هاي گذشته اين بود که جنگ و ناامني تا حدودي کاهش مي يافت و طالبان از کوه ها پايين مي شدند و مردم افغانستان حد اقل زمستان را به انتظار بهار تا حدودي با آرامش مي گذرانيدند، اما با کشيده شدن جنگ و عمليات هاي انتحاري و انفجاري طالبان به داخل شهرها اين دلخوشي نيز از مردم گرفته شده است، جنگ براي هر فصل اين کشور داغ و سوزاننده است.

 

ناهماهنگي هاي روز افزون در حکومت وحدت ملي، از همين اکنون باعث نگراني مردم افغانستان شده است. ناهماهنگي ها در دولت وحدت ملي به اندازه اي است که کمتر کسي باور مي کند، دولت افغانستان بتواند بر مشکلات طبيعي در سال روان خورشيدي فايق آيد. اقدامات پيشگيرانه در ولايات افغانستان با کندي پيش مي رود و دولت نتوانسته است کار جدي در مورد مشکلات مردم انجام دهد.

 

چندي پيش رياست مبارزه با حوادث طبيعي از سوي حکومت به وزارت دولت در امور مبارزه با حوادث طبيعي ارتقا داده شده بود.

 

اصولا دولت بايد کارکرد رياست مبارزه با حوادث طبيعي را زير زره بين گرفته و ديده باشد که نمي تواند جوابگوي نيازمندي هاي افغانستان باشد، آنگاه با طرح و برنامه کاملا دقيق به ساخت يک وزارت با همين نام اقدام مي کرد. اما آنچه از عملکرد دولت افغانستان بر مي آيد، شماري از نهادها به خاطر عمل به وعده هاي انتخاباتي تيم هاي پيروز انتخابات رياست جمهوري ساخته شده اند.

 

در حالي که هنوز فصل زمستان فرا نرسيده است، نشانه هاي هشدار دهنده زمستان افغانستان ديده مي شود. بي نظمي هاي برق زياد شده و قيمت گاز و تيل هم افزايش يافته است. اينها براي مردم نشاني از زمستان زودرس افغانستان است. صداي غرش جنراتورها در فضاي شهر کابل بيانگر همين است که زمستان در افغانستان نزديک شده است. واحدهاي توليدي کوچک از همين اکنون با مشکل کمبود برق مواجه اند، برق نامنظم جوابگوي نيازمندي هاي آنان نيست. حتا خانه ها نيز براي روشنايي خود با مشکل مواجه اند. دولت در کل جوابي براي نگراني هاي مردم ندارد. به همين جهت نيز وعده هاي ميان تهي مسئولان هيچ اميدي براي بهبودي را ببه مردم نشان نمي دهد.

 

قيمت هاي اقلامي از مواد غذايي در کشور بالا رفته است، و گزارش ها از ولايات افزايش قيمت را نشان مي دهد. دولت افغانستان، با چنين وضعيتي قادر به کنترول بازار نيست. نرخ برابري دالر و افغاني به ضرر افغاني رقم خورده است و بخشي از گراني ها به اين مسئله نيز برمي گردد.

 

دولت افغانستان سياست جامعي براي مقابله با مشکلات ناشي از فرارسيدن زمستان نداشته و ندارد. برنامه هاي موقتي و لحظه اي راه به جايي نمي برد، همان گونه که اقداماتي براي بهبود قيمت گاز راه به جايي نخواهد برد، و همان گونه که توزيع پول در هفته گذشته نيز تنها به پايين آمدن موقتي نرخ دالر براي چند ساعت انجاميد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار