افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 29 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

مشکلات مردم بدخشان از بسته شدن مرزها با تاجیکستان

شماری از باشنده‌گان ولسوالی‌های مرزی بدخشان گفته‌اند که پس از افزایش و گسترش ناامنی‌ها در این بخش‌ها تاجیکستان به بستن مرزهایش اقدام کرده است.

 

آنان می‌گویند که اکنون با مشکلات زیادی روبرو هستند و اگر دولت با مقام‌های تاجیکی گفت‌وگو نکند، باگذشت هرروز زنده‌گی آنها بدتر خواهد شد.

 

ولسوالی درواز بدخشان که در دورترین بخش این ولایت واقع شده است بیشترین مرز را با تاجیکستان دارد.

 

احمدالله باشنده ولسوالی مایمی گفت: “در هر گوشه بدخشان که ناامنی رُخ می‌دهد ضررش را ما مردم درواز می بینیم و از زمانی ‌که مرز بسته شده مشکلات ما خیلی زیاد شده است.”

 

درهمین حال ولسوال مایمی بدخشان گفته است که به علت افزایش ناامنی‌ها تاجیکستان روند دادن ویزه را به روستانشینان افغانستان متوقف ساخته است.

 

دولت محمد ولسوال مایمی در این باره گفت: “بعد از اینکه ناامنی‌ها زیاد شده تاجیکستان مرزهایش بسته کرده است و حتی ویزه گروهی را هم به ما نمی‌دهد و قیمتی به اوج خود رسیده است. قسمی‌ که شماهم می‌فهمید ما هفت ماه در زیر برف هستیم .”

 

از سویی هم آگاهان نظامی تاجیکستان گفته‌اند که افزایش ناامنی‌ها در شمال شرق افغانستان این کشور را نگران کرده است و آنها برای تأمین امنیت خود و دیگر کشورهای خاورمیانه ناچار به بستن مرزهایشان شده‌اند.

 

اسماعیل رحمت زاده آگاه نظامی تاجیکستانی تصریح کرد: “بعد از اینکه جنگ در شمال افغانستان زیاد شد تاجیکستان برای حفظ امنیت خود و دیگر کشورهای خاورمیانه رفت وآمد را به تاجیکستان جدی ساخته است تا مخالفان نتوانند داخل خاک ما شوند.”

 

ولسوالی‌ درواز بدخشان از جمله بخش‌های مرزی این ولایت است که بیش از ۱۸ روز از مرکز فاصله دارد.

 

باشنده‌گان درواز نزدیک به هفت ماه از سال را زیر ریزش برف زنده‌گی می‌کنند از همین رو در فصل سرما مشکلات شان را با استفاده از راه تاجیکستان حل می‌کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار