افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, بین الملل -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 25 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

سقوط جایگاه جهانی تاجیکستان در آزادی بیان

سازمان امنیت و همکاری اروپا و برخی سازمانهای مدافع حقوق بشری از محدود کردن سامانه‌های خبری در تاجیکستان ابراز نگرانی کرده اند.

 

سازمان بین المللی موسوم به «خانه آزادی» در گزارش اخیر خود اعلام کرد، جایگاه جهانی تاجیکستان در آزادی بیان در یک سال اخیر 4 پله سقوط کرده است.

 

این سازمان با اشاره به شباهت‌های آزادی بیان در تاجیکستان ، ازبکستان و ترکمنستان تصریح کرد: سایت‌های خبری تاجیکستان هنگام بیان حوادث بیشتر به افرادی بدون نام استناد می‌کنند که ظاهرا از افشای اسامی خود می‌ترسند.

 

سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز اخیرا با انتشاربیانیه‌ای تجدید نظر دولت تاجیکستان در قبال آزادی بیان را خواستار شده بود.

 

در همین حال «شاکرجان حکیم اف» حقوقدان تاجیک گفت: یکی از دلایل محدود کردن آزادی بیان در تاجیکستان، افزایش فاصله میان واقعیات زندگی مردم وتبلیغات رسانه‌های خبری دولتی است .

 

حکیم اف افزود: مقامات دولتی تاجیکستان گمان می‌کنند داشتن اندیشه متفاوت از دیدگاه آنان زمینه نارضایتی اجتماعی را فراهم می‌سازد.

 

این حقوقدان تاجیک با اشاره به مصوبه دولت تاجیکستان در رسمیت بخشیدن به خبرگزاری خاور به حیث تنها منبع خبری معتبر در ارائه آمار و اخبار گفت: این تصمیم بهانه‌ای شده تا مقامات حکومتی از توضیح درباره حوادث این کشور و حتی ارائه آمار و ارقام خودداری کنند.

 

بسیاری از کارشناسان براین باورند مقامات تاجیکستان به بهانه مبارزه با تروریسم در تلاش برای امنیتی کردن فضای اطلاع رسانی در این کشور و تشدید کنترول بر رسانه‌های خبری مستقل هستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار