افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, بین الملل, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 25 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

نقض حقوق بشر در بحرین

ابزارهای به کار گرفته شده در شکنجه مخالفان بحرینی، قوانین این کشور و تعهداتش به حیث یک طرف در توافقنامه سازمان ملل در مخالفت با شکنجه را تقض می‌کنند.

 

سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر «هیومن رایتس واچ» در گزارشی به مناسبت چهارمین سالروز صدور گزارش کمیته حقیقت یاب «بسیونی»، اعلام کرد که منامه توصیه‌های این کمیته را به صورت فعال اجرا نکرده است.

 

به گزارش روزنامه «الوسط»، گزارش سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر به طور خلاصه بیان می‌کند که «نهادهایی که در سال 2011 به منظور دریافت شکایات و تحقیق در آنها، تاسیس شده‌اند، استقلال و شفافیت لازم را ندارند».

 

بر اساس این گزارش،‌«جو ستارک» نائب رئیس دایره خاورمیانه سازمان هیومن رایتس واچ، با بیان اینکه نهادهای مربوطه اقدامی در راستای اجرای توصیه‌های گزارش کمیته بسیونی نکرده‌اند، به پدیده عدم مجازات نیروهای امنیتی پرداخت و از به تاخیر انداختن سفر گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور شکنجه به بحرین از سوی دولت این کشور در سال‌های 2012 و 2013 انتقاد کرد.

 

این سازمان بین‌المللی با اشاره به نتیجه دیدارهایش با برخی از بازداشت شدگان بحرینی یادآور شد که «همه آنها تاکید کردند که مورد شکنجه جسمی از شوک الکتریکی، آویزان شدن‌های دردناک، بستن دست و پا و همچنین قرار گرفتن در معرض هوای سرد، قرار گرفته بودند».

 

بر اساس این گزارش، ابزارهای به کار گرفته شده در شکنجه مخالفان بحرینی، قوانین این کشور و تعهداتش به حیث یک طرف در توافقنامه سازمان ملل در مخالفت با شکنجه را تقض می‌کنند.

 

این گزارش در پایان ضرورت دعوت بحرین از گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور شکنجه برای سفر به منامه را یادآور شد و افزود: بحرین نمی‌تواند ادعای دستیابی به پیشرفتی در زمینه شکنجه بکند مگر اینکه در زمینه رسیدگی ومجازات افراد مسئول در توهین به بازداشت شدگان، گام‌های جدی بردارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار