افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 23 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

فرار جوانان از کشور یک توطیه از سوی دشمنان است!

ادریس ستانکزی رییس نهاد روند جوان مطلب گفت که فرار جوانان از کشور یک توطیه از سوی دشمنان است و جوانان نباید اجازه دهند تا آنان به اهداف شان برسند.

 

نهاد روند جوان با نصب ده ها هزار پیام بر دیوارها، استفاده از رسانه های اجتماعی و راه اندازی نشست ها تلاش دارد تا جلو فرار جوانان افغان را به کشورهای اروپایی بگیرد.

 

مسوولان این نهاد روز گذشته با آغاز این کمپاین گفتند که در ابتدا برنامه های آگاهی دهی را در شهر کابل تطبیق خواهند کرد و پس از آن این برنامه را به شهرهای بزرگ افغانستان گسترش می دهند.

 

ادریس ستانکزی رییس این نهاد با ابراز این مطلب گفت که فرار جوانان از کشور یک توطیه از سوی دشمنان است و جوانان نباید اجازه دهند تا آنان به اهداف شان برسند:

 

” مهمتر از همه نشستن با جوانان و آگاهی عامه است، در این برنامه باید جوانان را آگاه بسازیم که فرار آنان نا امنی و بی اتفاقی را میان اقوام افزایش می دهد که این برنامه دشمن برای افغانستان است، از جوانان می خواهیم دشمن را در اهداف شان ناکام سازند. ”

 

قبل از این سفارت جرمنی در کابل نیز کمپاین مشابه را راه اندازی کرده تا جوانان از رفتن غیر قانونی به کشورهای اروپایی دست بکشند.

 

مقامات افغان میگویند که در یک سال گذشته نزدیک به یکصد و پنجاه هزار افغان کشور را به قصد رسیدن به کشورهای اروپایی ترک کرده اند که شماری آنان در طول راه جان باخته اند و یاهم زخمی و زندانی شده اند.

 

ناامنی، فقر و بیکاری از دلایل عمده مسافرت های غیر قانونی جوانان به کشورهای اروپایی خوانده میشود.

 

از سوی هم معینیت جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می گوید که با هماهنگی با وزارت کار و امور اجتماعی تلاش می کنند تا زمینه های کاری را برای جوانان مساعد سازند.

 

سید کمال سادات که در این نشست حضور داشت همچنان گفت، برای بازداشت قاچاقبران انسان نیز برنامه های را با نهاد های امنیتی بگونه مشترک آغاز کرده اند:

 

” ما همراه با وزارت داخله، امنیت ملی و دیگر نهاد های امنیتی از نزدیک کار می کنیم، تا افرادی را که به نام اجنسی دفاتر باز کرده اند و قاچاق انسان را می کنند شناسائی شوند، مسوولین امنیتی وظیفه گرفته اند تا آنان را دستگیر و در چنگ قانون بسپارند. ”

 

مسافرت های غیر قانونی به کشورهای اروپایی از راه های پرخطر همچنان ادامه داشته و هنوز هم برخی از جوانان افغان با پرداخت پول گزاف به قاچاق بران در تلاش رفتن به اروپا هستند.

 

این جوانان از حکومت می خواهند تا زمینه کاری را برای شان در داخل کشور فراهم ساخته و امنیت را تامین نماید.

 

در این حال جاوید فیصل معاون سخنگوی رییس اجرایی می گوید که تلاش ها برای فراهم سازی اشتغال جوانان ادامه دارد اما می گوید که این برنامه زمانگیر است:

 

” حکومت در این بخش مصروف است و کار می کند، اما ما همه آگاه هستیم که نه امنیت و نه هم ایجاد کار مشکلاتی اند که با وجود مشکلات موجود در چند ماه محدود حل گردد. ”

 

اعضای نهاد روند جوان میگوید که جوانان افغان بجای مصرف پول های گزاف به هدف رسیدن به کشورهای اروپایی در کشورشان سرمایه گذاری کنند و از نیروی بشری شان برای رفاه و آرامی افغانستان استفاده کنند.

 

شکریه صافی یکی از مسوولین این نهاد از جوانان افغان می خواهد تا کشور شان را ترک نکرده و بجای فرار از چالش های موجود در برابر آن مبارزه کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار