افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 23 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

چرا زندانیان که زمان حبس شان پایان یافته رها نشده اند؟

شماری از زندانیان، شکایت دارند که زمان حبس شان پایان یافته، اما هنوز نیز در بند به سر می‌برند!

 

زندانی بودن شماری از محبوسین پس از پایان زمان حبس و عملی نشدن فرمان های رئیس جمهور در زمینه تخفیف حبس ده‌ها تن از زندانیان، سازمان حقوق بشر افغانستان را نگران ساخته است.

 

این سازمان علت اساسی عدم رهایی این زندانیان را به فساد و ناکارایی در نهاد های عدلی و قضایی و نیز رهبری نادرست در زندان های کشور می‌داند.

 

لعل گل لعل رئیس این سازمان روز گذشته گفت، شماری از زندانیان که با این سازمان تماس داشته اند، شکایت دارند که زمان حبس شان پایان یافته، اما هنوز نیز در بند به سر می‌برند.

 

به گفته آقای لعل برخی از زندانیان همچنان گفته اند که فرمان های رییس جمهور بخاطر تخفیف در زمان حبس آنان نیز عملی نشده است:

 

” متاسفانه این همه مشکل زندانیان مربوط نگهبانان زندانها می‌شود، مربوط فساد در نهاد های عدلی می‌شود از سوی دیگر فساد در نهاد ها به اوج رسیده کسانیکه پول می‌دهند به زودترین فرصت رها می‌شوند، محکومین با ما تماس داشتند مشکلات شان را مطرح کردند، از چندسال در بند مانده اند و با وجود پایان زمان حبس شان، اما برای رهایی آنان کاری نشده است و از سوی دیگر کسانی که در تخفیف برابر می‌شوند فرمان رئیس جمهور بالای آنان عملی نشده است که ما نگران هستیم. ”

 

رئیس جمهور غنی در فرمانی سه ماه پیش دستور داد تا زندانیانی که مدت حبس شان پایان یافته است و هنوز در بند به سر می‌برند رها شوند و همچنان در این فرمان در حبس شماری از زندانان نیز تخفیف به میان آمد.

 

با این همه سازمان حقوق بشر افغانستان از رییس جمهور غنی می‌خواهد تا برای پایان روند زمانگیری رهایی زندانیان دست به کار شود و در نهاد های عدلی و زندانهای کشور اصلاحات بنیادی بیاورد.

 

اما چرا زندانیان که زمان حبس شان پایان یافته رها نشده اند؟ چرا فرمان رییس جمهور غنی در باره تخفیق حبس دهها تن از زندانیان تا کنون عملی نشده است؟ و آیا به راستی یک بخش از این کند کاری ها به فساد در دستگاه عدلی کشور بر می‌گردد؟

 

پرسشهای است که باید لوی څارنوالی افغانستان به آن پاسخ بدهد.

 

اما با تلاش های مکرر خبرنگاران لوی څارنوالی افغانستان دراین باره از صحبت کرد خود داری کرد.

 

با این همه رییس ارتباط محاکم ریاست عمومی محابس و توقیف خانه های وزارت امور داخله می‌گوید، تمامی زندانیانی که زمان حبس شان پایان یافته است به زودی رها خواهند شد، اما نیاز است تا اسنادی جرمی آنان بررسی شود.

 

امیرشاه امیرپور رییس ارتباط محاکم این ریاست می‌گوید، در گذشته همزمان با پایان مدت حبس زندانیان رها میشدند، اما اکنون برای اینکه زندانیان خطرناک رها نشوند، هویت آنان به گونه جدی بررسی میشود:

 

” بر علاوه فرمان رییس جمهور بخاطر رهایی زندانیانی که زمان حبس شان پایان یافته است و یا برای آنان در این فرمان تخفیف در نظر گرفته شده است، کمیسیونی نیز برای رهایی آنان کار می‌کند و سندهای آنان را بررسی می‌کند.

 

این کمیسیون شمار زندانیانی را که مستحق رهایی هستند را تثبیت کرده است، در گذشته چنین بود که این زندنیان همزمان با فرمان رئیس جمهور رها میشدند، اما به علت اینکه آنان به میدان های جنگ برگشتند ما اکنون جدولی از جرایم آنان را برای بررسی بیشتر به رئیس جمهور می‌فرستیم و این جدول به زودی در دسترس ما قرار خواهد گرفت و آنگاه ما برای رهایی آنان دست به کار میشویم. ”

 

رییس جمهور غنی برای بررسی هویت زندانیان کشور کمیسیونی را ایجاد کرده است که وظیفه دارد تا تمامی اسناد جرمی آنان را بررسی کند.

 

ریاست عمومی محابس وتوقیف خانه های وزارت امور داخله می‌گوید، در رهایی زندانیان خطرناک پس از این از عجله کار گرفته نخواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار