افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 20 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

راه اندازی برنامه های آموزشی برای۴۳۰ تن در کابل

وزیر احیا و انکشاف دهات افغانستان می‌گوید، قرار است که هفته آینده برای ۴۳۰ تن که پنجاه درصد آنان انجنیران خواهند بود برنامه های آموزشی در کابل راه اندازی گردد که پس از آن کار عملی در ولسوالی های یاد شده عملاً آغاز شود.

 

وزیر احیا و انکشاف دهات افغانستان می‌گوید که دور نخست برنامه ملی موسوم به “ایجاد کار برای صلح” با در نظرداشت اقلیم، امنیت و میزان بیکاری در ولایات تطبیق خواهد شد.

 

نصیر احمد درانی روز گذشته در کابل به خبرنگاران گفت که هدف از تطبیق این برنامه حفاظت و نظارت از پروژه های عام المنفعه، فراهم شدن زمینه کار و تقویت اقتصاد مردم در دهات می باشد:

 

” به آن پروژه ها اولویت میدهیم که بتواند ۷۰ درصد زمینه کار را فراهم سازد و ۳۰ درصد به مصرف مواد اولویت داده می‌شود یعنی ۷۰ درصد را ما به کار اختصاص می‌دهیم و پروژه نیمه فعال پروژه است که نیاز به ترمیم دارد به گونه مثال در برخی جا ممکن کم شود و یا پروژه اش خراب باشد مانند کانال ها، بند و سرک های که تخریب شده اند آن همه را باید اساسی ترمیم کنیم که هم زمینه کار را فراهم می‌سازد و هم در تولید موثریت می‌آورد و همچنان در اقتصاد منطقه نیز نقش می‌داشته باشد. “

 

آقای درانی افزود، این پروژه که ۳۵ میلیون دالر هزینه بر میدارد، ۳۹ ولسوالی ولایت های کنر، ننگرهار، بغلان، کندز، بلخ، فاریاب، جوزجان، خوست، قندهار، هرات و فراه را تحت پوشش قرار می‌دهد که با آن برای دوصد و ده هزار تن در قریه های کشور زمینه کاری کوتاه مدت فراهم خواهد شد.

وزیر احیا و انکشاف دهات افغانستان می‌گوید، قرار است که هفته آینده برای ۴۳۰ تن که پنجاه درصد آنان انجنیران خواهند بود برنامه های آموزشی در کابل راه اندازی گردد که پس از آن کار عملی در ولسوالی های یاد شده عملاً آغاز شود.

 

نصیر احمد درانی در ادامه گفت که در مرحله دوم با تطبیق این برنامه که در بهار سال آینده آغاز می‌شود به ۱۵ هزار قریه برای حدود ۳۷۵ هزار تن زمینه کار مساعد می شود.

 

به گفته آقای درانی در مرحله سوم این برنامه که تمام افغانستان را مورد پوشش قرار خواهد داد برای ۹۰۰ هزار تن زمینه کاری کوتاه مدت مساعد شده و برای هزاران تن از فارغان پوهنتون های عالی و نیمه عالی زمینه کار دراز مدت مساعد می‌گردد.

 

حکومت افغانستان برنامه اشتغال زایی را در حالی آغاز نموده که گفته می‌شود، با ایجاد حکومت وحدت ملی، میزان بیکاری در کشور با گذشت هر روز رو به افزایش است.

 

محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان روز سه شنبه هفته جاری برنامه ملی کاریابی را افتتاح کرد و اطمینان داد که با عملی شدن این برنامه زمینه کار برای ده ها هزار افغان فراهم می‌شود.

 

در این حال برخی از کارشناسان اقتصادی از این اقدام حکومت استقبال نموده و روی مدیریت درست این برنامه تاکید می‌کنند.

 

فیروز خان مسجدی استاد اقتصاد پوهنتون کابل در این مورد چنین می گوید:

 

” برنامه های که در این اواخر از سوی حکومت اعلان گردید چه کوتاه مدت باشد و چه دراز مدت باعث این می‌شود که به مردم یک امیدواری پیدا شود پس امیدوار هستیم که حکومت بالاخره بتواند که همین برنامه های را وسعت دهد و یک تیم مدیریتی خوب برای مدیریت این برنامه ها ایجاد کند تا این برنامه به طور عظیمی استفاده شود. “

 

آقای مسجدی از حکومت خواست تا برای از بین بردن میزان بیکاری در کشور برنامه های دراز مدت را روی دست گیرد.

 

به باور وی برنامه های اشتغال زایی درازمدت در کنار تقویت اقتصاد مردم میتواند روی امنیت کشور نیز تاثیر مثبت بگذارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار