افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 25 ژانویه , 2012 لینک کوتاه خبر :

فارغین دانشگاه ها از نبود کار و بی توجهی دولت شکایت دارند!

توجه به تعلیم، تحصیل، از بین بردن بی سوادی، باز سازی و نوسازی مکاتب، دانشگاه های دولتی و خصوصی، راه یافتن بیش از هشت میلیون دانش آموز به مکاتب اعم از ذکور و اناث از جمله پیشرفت یک دهه اخیر در عرصه ای معارف افغانستان بوده است.

اما باید گفت که با وجود توجه زیاد مردم به خصوص نو جوانان و جوانان به کسب علم و دانش، زمینه کار و اشتغال در بدنه نهاد های دولتی و غیر دولتی بنا بر عدم موجودیت و یا هم پائین بودن ظرفیت جوانان تازه فارغ شده از دانشگاه های خصوصی و دولتی، آنچنانی مهیا نیست.

بیکاری و عدم اشتغال زایی جوانان تازه فارغ شده از دانشگاه ها باعث شده که عده زیادی این قشر تحصیل کرده دچار بیماری های روانی، رو آوردن به مواد مخدر، مهاجرت های اجباری به کشور های خارجی به ویژه کشور های اروپایی توسط قاچاقبران انسان شوند و این امر پیامد های خطرناکی را در قبال داشته باشد.

بیشتر از جوانان فارغ التحصیل دانشگاه های کشور زمانیکه از یافتن کار مایوس شدند احتمال آن می رود که به گروه های مخالف دولت پیوسته که این کار نیز…

خطرات جبران ناپذیری هم برای نسل جوان که ستون فقرات جامعه را تشکیل میدهد بار آورده و در نهایت این جوانان زیر بار استفاده جویانی می روند که بر ضد ملت و جامعه کار می کنند.

یک عده جوانانی که امسال از دانشگاه های کشور فارغ شده اند از بیکاری و عدم توجه مسئولیت دولت شکایت دارند این بار خبرنگار صدای مردم خبر گزاری صدای افغان(آوا) به این موضوع پرداخته است تا درد دل این جوانان را به گوش مسولین برساند.

جمال الدین بصیر که سال قبل از دانشکده زراعت دانشگاه کابل فارغ شده می گوید: زمانیکه در دانشگاه بودیم از سوی دولت و موسسات وعده های زیاد کاری به ما داده بودند که زمینه های کاری برای تان مساعد خواهد شد اما حال که فارغ شده ایم به هر دری که جهت پیدا کردن کار می رویم جواب منفی به ما میدهند.

وی از دولت و مسولین می خواهد تا از نیروی و استعداد های جوانان برای باز سازی کشور استفاده کنند و نگذارند که جوانان به بیراهه کشانده شده و رو به مواد مخدر و کار های ناپسند دیگر بیاورند و بار دوش خانواده و جامعه شوند.

با این حال مسیح الله جوانی دیگری است که از دانشکده جیولوجی و معدن دانشگاه پلتخنیک فارغ شده است او می گوید: اگر دولت به وضع آن عده از جوانان که سند لیسانس در دست دارد و بیکار اند توجه نکند جوانان مجبور می شوند از بیکاری به کشور های اروپایی مسافرت نماید و یا اینکه به صفوف مخالفین مسلح دولت رو آورند.

وی می گوید: از دولت اصلا تقاضایی ندارم چرا که در طول ده سال که از دولت خواستیم کدام تاثیری نداشت و بعد از این هم نخواهد داشت.
نورالیمین نوری دانشجوی دیگرمی گوید: دوازده سال مکتب خواندیم به این امید که روزی شامل دانشگاه شویم دانشگاه که تمام شد می خواهیم کار کنیم اما زمینه کار وجود ندارد، دولت فقط بلد است وعده بدهد اما از عملکرد خبری نیست.

وی از دولت و مسولین می خواهد فقط برای یک لحظه به وضع پسر خود که تازه از دانشگاه فارغ شده باشد و بیکار است توجه کند آن وقت متوجه خواهند شد که بیکاری برای جوانی که می خواهد کار کند چقدر درد آور است.

با این حال علی افتخاری سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی شهدا و معلولین می گوید: این وزارت یک نهاد پالیسی ساز بوده و بیشتر نقش هماهنگ کننده را دارد.
به گفته سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی شهدا و معلولین، کار یابی و اشتغال زایی برای آن عده از جوانان که از دانشگاه های کشور فارغ می شوند مسولیت این وزارت نبوده و در حال حاضر هر کسی که می خواهد کار کند از طریق رقابت آزاد جذب ادارات دولتی و غیر دولتی می شوند.

به گفته این مقام مسئول، وزارت کار امور اجتماعی شهدا و معلولین برنامه راجستر کردن کسانیکه می خواهند در ادارات دولتی و غیر دولتی شامل کار شود روی دست گرفته است و مطابق نیاز ادارات جوانان را به نهاد های دولتی و خصوصی معرفی می کند که به طور نمونه می شود گفت که سال گذشته 60 نفر کسانیکه که می خواستند کار کنند به شرکت اتصالات معرفی گردید.

آقای افتخاری خاطرنشان کرد: شفاف و عدم شفاف بودن پروسه رقابت آزاد بر می گردد به کار کرد کیمسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی اما قطعا می توان گفت که این پروسه شفاف است در غیر آن صورت آزاد بودن پروسه زیر سوال خواهد رفت.

وی تصریح کرد: از جمله برنامه های که برای اشتغال زایی جوانان که از دانشگاه های کشور فارغ می شوند از سوی وزارت در حال اجرا می باشد برنامه اعزام کارگر به خارج از کشور است که با کشور های خلیج از جمله کشور قطر در این مورد تفاهم صورت گرفته است.

سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی علاوه کرد: متقاضیان که در داخل کشور شامل کار می شوند خوب و آن عده فارغین مسلکی که در داخل کشور به مشکل بیکاری مواجه اند زمینه کار در کشور های خلیج منجمله کشور قطر مساعد می شود.

او گفت: کسانیکه که تازه از دانشگاه های کشور از رشته های خاص فارغ می شوند به ویژه جوانان در اولیت قرار دارند که در کشور قطر با حقوق خوب بعد از یک سلسله طی مراحل شناسایی و معرفی خواهند شد.

منبع:http://www.avapress.com/

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار