افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 11 ژانویه , 2018 لینک کوتاه خبر :

سال 2017، خونین ترین سال برای خبرنگاران افغانستان

خبرنگاران افغانستان

به گزارش افغان تلکس به نقل از کمیتۀ مصؤونیت خبرنگاران افغانستان، در سال 2017 ، ۲۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌یی افغان به قتل رسیده اند.

کمیتۀ مصؤونیت خبرنگاران افغانستان، با اشاره به این که سال ۲۰۱۷ خونین‌ترین سال برای خبرنگاران افغان بوده است، اعلام کرد که از آغاز تا پایان این سال، ۲۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌یی افغان به قتل رسیده اند.

نجیب شریفی، رییس کمیتۀ مصؤونیت خبرنگاران افغانستان، روز پنجشنبه هنگام ارایه جزییات راپور شش ماهۀ این نهاد گفت، آمار قتل خبرنگاران و حمله‌های هدفمند بر رسانه‌ها نیز به صورت بی‌پیشینه افزایش یافته است.

او تأکید کرد که افزایش خشونت‌ها در برابر خبرنگاران، کارمندان رسانه‌یی و رسانه‌ها، نگرانی خیلی جدی را در راستای حفظ و بقای آزادی بیان و رسانه‌ها به وجود آورده است.

به گفتۀ وی، ۱۶۹ مورد خشونت و تهدید علیه خبرنگاران در سال ۲۰۱۷ در این کمیته به ثبت رسیده است.

بر بنیاد راپور این کمیته، مقایسه آمار خشونت در برابر خبرنگاران در ۲۰۱۷ با یک سال پیشتر از آن، افزایش ۶۷ فیصدی را نشان می‌دهد. در جریان سال ۲۰۱۶ عیسوی، کمیتۀ مصؤونیت ۱۰۱ مورد خشونت و تهدید را ثبت کرده بود.

آقای شریفی افزود از این میان، ۲۰ مورد آن قتل خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی می‌باشد، ۶۱ مورد زخمی، ۲۳ مورد لت و کوب، ۳۲ مورد توهین و بدرفتاری، شش مورد اخراج، ۱۵ مورد تهدید و ۱۲ مورد بازداشت بوده است .

همچنان راپور نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۶ عیسوی ۱۳ مورد قتل خبرنگاران ثبت شده بود؛ اما در ۲۰۱۷ این رقم با افزایش ۵۴ فیصدی به ۲۰ مورد رسید.

کمیتۀ مصؤونیت خبرنگاران افغانستان، گروه‌های تروریستی داعش و طالبان را ۵۱ فیصد مسؤول کشتار و مجروح‌ساختن خبرنگاران عنوان کرده است. بر بنیاد راپور این کمیته، گروه داعش مسؤول ۱۸ مورد و گروه طالبان مسؤول دو مورد قتل خبرنگاران شناخته شده است. در سال ۲۰۱۶ عیسوی، ۲۳ مورد خشونت در برابر خبرنگاران متوجه این گروه‌ها بود.

در این راپور، افرادی وابسته به دولت در قبال ۳۴ فیصد قضایای خشونت علیه خبرنگاران مسؤول قلمداد شده اند.

آقای شریفی گفت من‌حیث یک روند عمومی، مسؤولیت قتل و مجروحیت خبرنگاران بیشتر متوجه طالبان و (داعش) می‌شود و مسؤولیت بازداشت، تهدید و لت و کوب بیشتر متوجه حکومتیان می‌شود .

او موجودیت فرهنگ معافیت، حملات مستقیم گروه‌های ترویستی خاصتاً داعش بر رسانه‌ها و خبرنگاران، گسترش ناامنی و بی‌ثباتی را سه عامل اساسیِ تداوم خشونت علیه خبرنگاران و رسانه‌ها عنوان کرد.

این کمیته تأکید دارد که افزایش تهدید گروه داعش علیه رسانه‌ها و خبرنگاران موج جدید از نگرانی‌ها را در مورد امنیت آنها به وجود آورده است.

آخرین حملۀ که داعش مسؤولیت آن را به دوش گرفت، هدف قراردادن مرکز فرهنگی تبیان و آژانس خبررسانی صدای افغان در هفتم جدی به وقوع پیوست که منجر به کشته‌شدن یک خبرنگار و زخمی‌شدن چهار تن دیگر شد.

پیش از این، سازمان گزارشگران بدون سرحد آر.اِس.اِف در راپور سال ۲۰۱۷ خود، افغانستان را در میان چهار کشور پرخطر جهان برای خبرنگاران قرار داده است.

محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری نیز در مراسم یک سالگی تأسیس کمیتۀ مشترک رسانه‌ها و حکومت، پذیرفت که رسانه‌ها از جوانب مختلف تهدید می‌شود و هنوز هم سایۀ تاریک‌اندیشی و افراطی‌گری بر رسانه‌ها به صورت گسترده وجود دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار