افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 3 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

2013 پایان نقش نظامی امریکا در افغانستان!!

 

لیون پنیتا، وزیر دفاع امریکا به خبرنگاران گفت که نقش جنگی نیروهای امریکایی در اواسط سال 2013 میلادی یعنی یک سال قبل از تاریخ خروج کامل نیروهای از افغانستان به پایان می رسد.

وزیر دفاع امریکا برای اولین بار تاریخ عقب نشینی نیروهای امریکایی در جنگ افغانستان را تعیین کرد.

این در حالی است که حزب جمهوری خواه امریکا با انتقاد از اظهارات پنیتا گفت که اظهارات وزیر دفاع امریکا پیام غلط را به دوستان و دشمنان ما در جنگ افغانستان می فرستد.

پنیتا با بیان اینکه دولت امریکا از متحدان ناتو در افغانستان می خواهد که به اجلاس لیسبون احترام بگذارند گفت که امیدواریم از اواسط تا پایان 2013 نقش رزمی را به نقش آموزشی، مشورتی و یاری رساندن تبدیل کنیم که اساسا همان خواسته های پیمان لیسبون را برآورده می کند.

وی در ادامه اظهار داشت: “ما همه با هم به آنجا (افغانستان) رفتیم و با همدیگر خارج خواهیم شد اما باید این کار را براساس اتحادی قوی و تعهدی جدی که در لیسبون توافق شد انجام دهیم”.

اظهارات وزیر دفاع امریکا همچنان انعکاسی از علاقه مندی اداره اوباما برای خاتمه بخشیدن به دومین جنگ فرسایشی است که از اداره رییس جمهور بوش به میراث گرفته است.

به نوشته روزنامه نیویارک تایمز، اعلان ختم ماموریت جنگی امریکا در سال آینده در افغانستان، همچنان به بیانیه انتخاباتی اوباما هلهله ها و کف زدن ها خواهد بخشید.

ایالات متحده امریکا در حال حاضر حدود 90000 نظامی در افغانستان دارد که از این جمله 22000 تن از آنان در خزان سال جاری به کشور شان بر می گردند. اما تاریخ برای 68000 نظامی دیگر بعد از سال 2014 میلادی در افغانستان باقی می مانند، تعیین نشده است.

همزمان ارتش امریکا روز چهارشنبه جزئیات فراگیری از مشکل حملات داخلی نیروهای امنیتی افغانستان به نیروهای امریکایی یا دیگر نیروهای ائتلاف خارجی منتشر کرد.

در پی ارائه این جزئیات، قانونگذاران آمریکایی فرآیند گزینش نیروهای امنیتی افغانستان را “به طور مصیبت باری ضعیف” توصیف کردند.

در عین زمان، وزیر دفاع امریکا گفت که بحث ها در اجلاس دو روزه ناتو در بروکسیل نیز روی کاهش نیروهای افغانستان که تعداد آن به 350000 می رسد متمرکز خواهد بود، زیرا که اروپا و امریکا به بحران مالی مواجه است و نگهداری و حمایت از این تعداد سالانه حدود شش ملیارد دالر مصرف کار دارد.

این در حالی است که سناتور جان مکین از حزب جمهوری خواه امریکا پلان اداره اوباما مبنی بر خاتمه دادن نقش جنگی نیروهای امریکایی را در سال 2013 میلادی مورد انتقاد قرار داد و گفت که اظهارات وزیر دفاع امریکا پیام غلط را به دوستان و دشمنان ما در جنگ افغانستان می فرستد.

میت رامنی، کاندید ریاست جمهوری از حزب جمهوری خواه، روز گذشته بارک اوباما رییس جمهور و اداره او را مورد انتقاد قرار داد و گفت، اعلان وزیر دفاع مبنی بر ختم ماموریت جنگی نیروهای ما در وسط سال 2013 در افغانستان واقعاً خام و بی مفهوم است و این کار ماموریت نظامی ایالات متحده امریکا و تعهد ما را به آزادی به خطر مواجه می سازد.

 

 

منبع:http://www.afghanpaper.com

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار