افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 18 سپتامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

2 گروه مخالف مسلح دولت به روند صلح پیوستند!

alt

مقام های محلی در ولایت های هرات و ننگرهار گفته اند که دو گروۀ مخالفان مسلح دولت در این ولایت ها، جنگ افزار های شان را به زمین گذاشته اند و به روند صلح پیوسته اند.

والی هرات، داوود شاه سبا گفته است که یک گروۀ مخالف مسلح، به رهبری ملا جمهور که در ولسوالی غوریان این ولایت فعالیت داشت به روند صلح یکجا شده است.

آقای سبا افزوده است که از آغاز برنامۀ صلح در این ولایت، این نخستین گروهی است که از ولسوالی غوریان دست از جنگ کشیده اند و زنده گی صلح آمیز را اختیار کرده اند.

فعالیت این گروه بیشتر در منطقه یی کوه های دوشاخ این ولسوالی بوده است جای که درآن بگونۀ کامل حاکمیت دولتی وجود ندارد.

آقای صبا گفته است که:« گروۀ ملا جمهور یکی از گروه های بسیار مهم مخالف دولت در ساحۀ دوشاخ بود و این نخستین بار است که از این بخش مخالفان مسلح دولت علاقمند به روند صلح شده اند.»

درهیمن حال فرمانده این گروه، ملا جمهور گفته است که افرادش از ادامۀ جنگ خسته شده اند وخواهان زندگی آرام و صلح آمیز هستند.

ملا جمهور گفته است که:« ما آمدیم تا با دولت یک جا شویم و خدمت کنیم اما در مقابل دولت باید از ما حمایت کند، زمینۀ کار را برای ما فراهم کند، برای ما جای دهد و برای ما همکاری کند.»

همزمان با این، یک گروۀ بیست و چهار نفری مخالفان مسلح دولت در ولایت ننگرهار به روند صلح پیوسته اند.

والی ننگرهار، گل آغا شیرزی گفته است که این مردان در نتیجۀ تلاش بزرگان قوم و با همکاری مقام های محلی این ولایت با دولت یک جا شده اند.

آقای شیرزی گفته است که:« در سه دهه در افغانستان به نام های گوناگون جنگ جریان داشت اما بیاید که با هم دست به دست بدهیم مردم افغانستان را دیگر از این مشکل نجات دهیم.»

از سوی هم مقام های محلی ولایت ننگرهار پیوستن این مردان را در آوردن صلح درین ولایت اثر گذار میداند.

درهمین حال رییس شورای صلح ننگرهار، ملک نظیر گفت:« پیش از این شما هر چه کرده بودید از آن سوال نمیشود اما پس از این شما در برابر مردم و حکومت مسؤولیت دارید و کوشش کنید که کار های خوب انجام دهید.»

مقام های محلی در ننگرهار این گروه را به طالبان نسبت میدهند اما طالبان بعد از ظهر روز سه شنبه با پخش خبرنامه این خبر را بی بنیاد خوانده اند و پیوستن افراد شان را با دولت رد کرده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار