افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 12 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

14 سال از حادثۀ 11 سپتمبر گذشت / عدم وجود ثبات و امنیت در افغانستان

از حادثه یازدهم سپتمبر یا حمله شبکه القاعده بر امریکا که در نتیجه آن ماموریت نظامی ایالات متحده در افغانستان آغاز شد دقیقاً چهارده سال می گذرد، اما هنوز هم افغانستان صاحب امنیت کامل و ثبات نشده و دامنه نا امنی ها در این کشور هر روز گسترده تر می شود.

 

در مورد تغییرات که پس از این حادثه در جهان و بخصوص در افغانستان به میان آمد، دید گاه های متفاوتی وجود دارد.

 

روح الله امین رئیس مرکز مطالعات ستراتیژیک امریکا برای افغانستان ائتلاف ایجاد شده به رهبری امریکا به هدف مبارزه با تروریزم را موثر خوانده اما می گوید، طوری که انتظار می رفت این مبارزه نتیجه نداشته است:

 

” اهداف که در اول برای حضور امریکا در افغانستان و در جهان لست شده بودند، بلی گویا به تعدادی از آن دست یافته شده است القاعده بعد از حدود ده سال از بین رفت این گروه از قوت که داشت پائین تر آمد، اما اگر فکر بکنید که پنج را که میخواست امریکا بدست بیآورد آورد، اما در عوض ده دیگر را از دست داد.”

 

به باور آگاهان یکی از دلایلی که جامعه جهانی نتوانست به تمامی اهداف اش در افغانستان دست یابد اختلاف دیدگاه حامد کرزی رئیس جمهور پیشین با امریکا در مورد هدف قرار ندادن پناهگاه های تروریستان در خاک پاکستان بوده است.

 

آنان می گویند: جنگ عراق نیز سبب شد تا توجه امریکا را از افغانستان منحرف ساخته و جبه نبرد علیه تروریستان در این کشور تضعیف یابد.

 

برخی از اعضای ولسی جرگه افغانستان هم به این نظر اند که جامعه جهانی به تمامی اهدافی که برای رسیدن به آن مبارزه علیه تروریزم را در افغانستان آغاز کرده بود نتوانست نائل آید.

 

عبدالقادر ځاځی عضو کمیسیون روابط بین المللی این جرگه این اهداف را چنین عنوان می کند.

 

“هدف اصلی که از بین بردن تروریزم و آوردن صلح بود نه تنها در افغانستان بلکه در منطقه نیز بود آنان در این بخش متاسفانه هیچ موثریت نداشته اند.”

 

اما در پاسخ به این که چرا پس از پایان ماموریت نظامی سیزده ساله نیروهای بین المللی در افغانستان هنوز هم فعالیت گروه های تروریستی در این کشور ادامه دارد، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین می گوید که جنگ جاری در افغانستان از سوی خارجی ها سازمان یافته است:

“جنگ در افغانستان یک جنگ سازمان یافته است که در آن افغان ها بخاطر نفع دیگران قربانی شده و می شوند، ما راه منفعت امریکا و یا سایر کشور های بزرگ را نمی گیریم اما می گوییم که اگر شما افغانستان را کشوری می پندارید که از این طریق منفعت تان را بشکل گسترده بدست میآورید و پایگاه جهانی منفعت را در اینجا می خواهید، پس به منفعت افغانستان نیز باید توجه کنید.”

 

این در حالیست که پاکستان از سوی حکومت پیشین و فعلی افغانستان همواره بخاطر حمایت از تروریستان و مداخله در امور افغانستان مورد انتقاد قرار گرفته است.

 

رئیس جمهور محمد اشرف غنی نیز می گوید که افغانستان و منطقه از ناحیه تروریستانی در معرض خطر قرار دارد که از وزیرستان شمالی و جنوبی به این کشور صادر شده اند.

 

“ما توانستیم تا تمام منطقه را قناعت بدهیم که صلح و ثبات در افغانستان به نفع تمام منطقه است، امروز گروه های که از وزیرستان شمالی و جنوبی اخراج شده و به ما صادر گردیده اند برای تمام منطقه خطر هستند.”

 

بتاریخ 11 سپتمبر 2001 میلادی چهار طیاره ربوده شده امریکا از سوی شبکه القاعده، در شهر نیویارک با دو ساختمان مرکز تجارتی جهان با ساختمان پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا تصادم داده شدند و یکی از این طیاره ها در ایالت پنسلوانیا امریکا سقوط کرد.

 

در نتیجه این حمله بی پیشینه نزدیک به سه هزار تن به شمول نوزده عضو شبکه القاعده در امریکا کشته شدند.

 

دقایقی پس از این حمله جورج دبلیو بوش رئیس جمهور آن زمان امریکا، در یک بیانیه، این رویداد را در تاریخ امریکا بزرگترین حمله تروریستی و تراژیدی ملی خواند.

“امروز ما با یک تراژیدی ملی روبرو شده ایم، در یک حمله تروریستی ساختمان های مرکز تجارتی جهانی فروریختانده شدند، من با معاون رئیس جمهور و رئیس FBI صحبت کرده ام تا در این مورد تحقیقات همه جانبه صورت گیرد.”

 

حادثه یازده سپتمبر زمینه را برای ایجاد یک ائتلاف جهانی به هدف مبارزه با تروریزم فراهم کرد که بر اساس آن نزدیک به یکصد و بیست هزار تن از نیروهای بین المللی بخاطر مبارزه با شبکه القاعده و گروه طالبان مسلح به افغانستان آمدند.

 

یک ماه پس از آغاز حمله نظامی ائتلاف جهانی به رهبری امریکا در افغانستان، رژیم طالبان که در این کشور به شبکه القاعده پناه داده بود، سقوط کرد.

 

در ارتباط به این مساله بتازه گی مطلبی در مجله شپیگل آلمان به نشر رسید که گویا ایالات متحده امریکا در آن زمان روی حمله اتمی بر افغانستان نیز غور کرده بود.

 

با آنکه گفته می شد مبارزه نظامی جامعه جهانی به رهبری امریکا علیه تروریزم با مشکلاتی به همراه بوده است، اما حضور گسترده کشورهای جهان در افغانستان سبب سرازیر شدن میلیارد ها دالر در این کشور شد که به باور آگاهان اقتصادی، این کمک ها در تاریخ افغانستان بی نظیر بوده اند.

 

تشکیل نیروهای امنیتی افغان، بلند رفتن سطح آموزش، رعایت حقوق بشر، رویکار شدن نظام مردم سالار و برخی موارد دیگر، از دستآورد های عمده حضور نظامی و ملکی جامعه جهانی در افغانستان خوانده می شود.

 

با توجه به انتقاد های که در رابطه به چگونگی پیشبرد ماموریت نظامی جامعه جهانی در افغانستان وجود دارد، این پرسش مطرح می شود که آیا دولت افغانستان تا حدی تقویت یافته است که بتواند جنگ جاری را رهبری کرده و این مبارزه را ادامه دهد؟

 

فرامرز تمنا رئیس مرکز مطالعات ستراتیژیک وزارت خارجه افغانستان می گوید: در چهارده سال گذشته افغانستان با جهان تعاملاتی را ایجاد کرد که بتواند برای درازمدت حمایت جامعه جهانی را با خود داشته باشد.

 

“در پیآمد حضور ایالات متحده امریکا و سایر کشور ها قدرتمند و ثروتمند من فکر می کنم افغان ها، نسل جدید افغان و اگر افغانستان در قرن بیست و یک توسعه یافته شود تا ابد مدیون جامعه جهانی خواهد ماند، بخاطر اقدامی که انجام داد و افغانستان را با یک نگاه مثبت به آغوش جامعه جهانی باز گشتاند.”

 

با آنکه گفته می شود شبکه القاعده انجام دهنده حمله یازدهم سپتمبر، دیگر مانند گذشته نیرومند نیست اما ظهور گروه های جدید مثل داعش در سطح افغانستان و جهان نگرانی های تازه را به میان آورده است.

 

آگاهان امور می گویند: جامعه جهانی به هدف مبارزه با تروریزم نباید با از میان بردن یک گروه تروریستی اکتفا کند، بلکه منابع تمویل این گروه ها و پناهگاه های آنان را نیز از بین ببرد، در غیر این صورت به باور آنان، جهان باز هم شاهد رویداد های مشابه یازدهم سپتمبر خواهد بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار