افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 16 می , 2014 لینک کوتاه خبر :

10 پاکستانی از زندان بگرام رها شدند

اردوی ایالات متحده امریکا به صورت خاموشانه، 10 پاکستانی را از زندان بگرام رها کرده است.

گفته می شود که این ده تن، از کشور های مختلف دستگیر شده بودند.

هویت این افراد تا هنوز افشا نشده است اما به خانواده های آنها خبر داده شده که نزدیکان شان از قید امریکایی ها رها شده اند.

شماری از وکیلان مدافع این زندانیان به خبرگزاری رویترز گفته اند: این بازداشت شده ها، سال ها را بدون محاکمه در زندان بگرام سپری کردند و حالا رها شده اند.

به گفته این وکیلان، در میان افراد آزاد شده پاکستانی، فردی هم شامل است که از سوی نیرو های بریتانیایی در عراق دستگیر شده بود و سپس به افغانستان و زندان بگرام منتقل شد. او ده سال را در این زندان سپری کرده است.

مقام های امریکایی می گویند که موجودیت توقیف خانه ها برای باز گرداندن افراد خطرناک از جبهات جنگ خیلی ضروری است.

خبرگزاری رویترز می گوید که تا حالا معلوم نیست این ده پاکستانی چی وقت از زندان بگرام رها شده اند.

موسسه موسوم به پروژه عدالت پاکستان که برای همین زندانیان فعالیت می کند، گفته است: به خانواده های این 10 تن خبر داده شده که آنها رها شده اند اما معلوم نیست که در حال حاضر این افراد در کجا هستند.

در ماه دسمبر پارسال هم شش تن از زندانیان به صورت خاموشانه از سوی امریکایی ها رها و به زندان های پاکستان منتقل شدند. آنها تا چند هفته پیش هم در پاکستان زندانی بودند.

حکومت پاکستان در آن وقت از رهایی این شش تن به خانواده هایشان خبر نداده بودند اما پروژه عدالت پاکستان، به محکمه آنکشور شکایت رسمی کرد و برنده این قضیه شد.

سارا بلال یک وکیل مدافع در پروژه عدالت پاکستان می گوید: در حال حاضر هم ده ها تن در زندان های تحت کنترول امریکا حبس هستند.

به گفته او، برای مقام های پاکستانی نیاز است تا به وکیلان مدافع و اعضای خانواده های زندانیان، در مورد رهایی همین افراد معلومات بدهند تا آنها از خطر شکنجه نجات یابند.

خانم بلال همچنان می گوید که برای مقام های پاکستانی، شکنجه زندانیان یک موضوع کاملاً عادی است.

حکومت پاکستان تا حالا در مورد 10 تن از اتباع این کشور که از سوی امریکایی ها از زندان بگرام رها شده اند، به صورت رسمی چیزی نگفته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار