افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 14 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

پنج ملیارد دالر هزینه امریکا برای ماندن در افغانستان

امریکا

یک مقام ارشد نظامی در وزارت دفاع امریکا گفته است این کشور پروگرام ای برای تامین امنیت افغانستان تا سال ۲۰۲۰ ارائه کرده است که برای تامین مصارف آن به کمک متحدان خود نیاز دارد.

بر اساس این پلان قرار است امریکا به کمک متحدان خود سالانه ۵ملیارد دالر برای تامین امنیت و آموزش نیروهای اردوی ملی افغانستان هزینه کند. قرار است موضوع امنیت افغانستان در برابر طالبان با حضور کشورهای عضو ناتو در نشست ورشو بررسی شود.

جنرال «اسکیپ دیویس» قومندان ارشد نظامیان امریکایی روز گذشته در کابل به خبرنگاران گفت: دولت امریکا این پروگرام را تا سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داد. وی اظهار امیدواری کرد وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو و متحد امریکا در نشست ورشو از مصارف تامین امنیت در افغانستان حمایت کنند.

کشورهای عضو ناتو در سال ۲۰۱۲ اعلام کرده بودند که قصد دارند حمایت مالی خود را از جنگ افغانستان کاهش دهند. ناتو می گوید قصد دارد به تدریج نیروهایش را از افغانستان خارج کند.

دولت امریکا متعهد شده است ۳/۵ ملیارد دالر از این هزینه را پرداخت کند. خود دولت افغانستان توانایی پرداخت سالانه ۴۰۰ ملیون دالر از این مبلغ را دارد. امریکا انتظار دارد بقیه مصارف را متحدانش در ناتو تامین کنند.

به گفته جنرال دیویس در پلان جدید پنتاگون نیروهای نظامی و پولیس افغانستان به ۳۵۲ هزار نفر افزایش می یابند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار