- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

۳۰ مکتب از مکاتب مسدودشده در ولایت ننگرهار دوباره باز شده اند

به دنبال بازگشایی ۴۷مکتبی که در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار از سوی گروه داعش مسدود شده بودند، دیروز در این ولسوالی سه مکتب به روی شاگردان باز گردید و شمار مکاتبی که دوباره باز شده اند، به ۳۰ مکتب رسید.

 

مقامات می‌گویند ۳۰ مکتبی که دوباره به روی شاگردان باز شده، شامل مکاتب دخترانه و پسرانه می‌باشد.

 

اما به گفتۀ مقامات مدیریت معارف ولسوالی اچین، هنوز هم ۱۷ مکتب از سوی گروه داعش به روی شاگردان مسدود است.

 

ریاست معارف ولایت ننگرهار می‌گوید که در سه ماه گذشته در ولسوالی اچین این ولایت، برخی مناطق از سوی نیروهای امنیتی از وجود افراد وابسته به داعش پاکسازی شده است که در این مناطق از جملۀ ۴۷ مکتب مسدودشده، ۳۰ مکتب آن موقعیت دارند.

 

مقامات ریاست معارف ولایت ننگرهار می‌افزایند که سه مکتب به روز شنبه در نتیجۀ عملیات «شاهین ۱۸» در این ولسوالی دوباره باز شد.

 

مقامات مدیریت معارف ولسوالی اچین می‌گویند که این مکاتب در منطقۀ دوسرک این ولسوالی بازگشایی شده و امروز، دومین روزی است که تدریس در این سه مکتب به صورت رسمی از سر گرفته شده است.

 

میرام شینواری مدیر معارف ولسوالی اچین می‌گوید گروه داعش وسایل اداری، لابراتور، کتب و سایر مواد درسی این مکاتب را به کلی از بین برده اند.

 

اچین یکی از ولسوالی‌های وسیع و کوهستانی ولایت ننگرهار است که در برخی مناطق آن مکاتب در فصل زمستان باز است و در برخی مناطق دیگر مکاتب در فصل تابستان فعال می‌باشند.

 

باشنده‌گان اچین از بازگشایی مکاتب شان خوشحال اند؛ اما از آسیب‌های وارده در جنگ به این مکاتب، اظهار تأسف می‌کنند.

 

باشنده‌گان محل می‌گویند که داعش در این مکاتب سنگر گرفته بودند، ساختمان‌های آن آسیب دیده، شیشه‌ها شکسته و ساختمان‌های مکاتب را به ویرانه مبدل ساخته اند.

 

آنها حالا از ریاست معارف می‌خواهند که مواد درسی را برای شان فراهم کند.

 

سلیم‌خان کندزی والی ننگرهار می‌گوید که برای ترمیم لیسه‌های ولسوالی اچین، بودجه مشخص شده و برای شاگردان نیز مواد درسی فرستاده می‌شود.

 

براساس معلومات ریاست معارف ننگرهار، ۲۵۰۰۰ دختر و پسر در ولسوالی اچین به مکتب می‌روند که هنوز هم ۱۰۰۰۰ آنان از رفتن به مکتب محروم اند و مکاتب شان مسدود می‌باشد.

 

نیروهای امنیتی افغان، شنبه گذشته عملیاتی را زیرنامه «شاهین ۱۸» در ولسوالی اچین ننگرهار آغاز کردند که به گفتۀ وزارت داخله افغانستان تا دیروز ۴۵ تن از جنگجویان داعش کشته شدند. اما داعش تا کنون در مورد تلفات شان چیزی نگفته اند.