افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 4 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

۱۱ فیصد جمعیت کشور مواد مخدر مصرف می کنند!

مواد مخدر

فیروزالدین فیروز وزیر صحت در مراسم گشایش بزرگترین مرکز تداوی و آموزش معتادان کشور گفت که شمار مصرف‌کنندگان مواد مخدر در افغانستان در سال ۲۰۱۵ از ۲.۹ تا ۳.۶ ملیون نفر بوده‌ که نزدیک به ۱۱ فیصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.
رییس جمهوری افغانستان در مراسم گشایش بزرگترین مرکز تداوی و آموزش معتادان کشور، گفته که قاچاقچیان و تولیدکنندگان مواد مخدر باید من‌حیث عوامل اصلی اعتیاد سرکوب شوند.

اشرف غنی در مراسم گشایش این مرکز، اعتیاد را در کنار فقر، بیکاری، مهاجرت و آوارگی داخلی، یکی از پنج “مشکل ملی” افغانستان دانست و گفت که مساله اصلی، نوع دیدگاه موجود نسبت به تولید مواد مخدر است.

او افزود: “برای سال‌ها ما در فضای عدم اعتراف بودیم. چهارده سال پیش هر بار که مسئله مواد مخدر مطرح می‌شد، می‌گفتند [این] مشکل ما نیست. ما تولید می‌کنیم، تولیدش حرام است، اما مجبوریم [تولید کنیم]. صادرش می‌کنیم برای دیگران و خودمان معتاد نمی‌شویم.”

آقای غنی تاکید کرد: “یک اقلیت کوچک اکثریت مردم افغانستان را گروگان گرفته است. قاچاق‌بران و تولیدکنندگان مسئول این مرض و مسئول این مسئله هستند. آن‌ها باید سرکوب شوند.”

فیروزالدین فیروز وزیر صحت در این مراسم گفت که شمار مصرف‌کنندگان مواد مخدر در افغانستان در سال ۲۰۱۵ از ۲.۹ تا ۳.۶ ملیون نفر بوده‌ که نزدیک به ۱۱ فیصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.

به گفته وزیر صحت افغانستان، از مجموع مصرف‌کنندگان مواد مخدر، یک و نیم تا دو ملیون نفر “معتاد” هستند و بقیه به نحوی مواد مخدر مصرف می‌کنند اما معتاد شمرده نمی‌شوند.

آقای فیروز دلیل افزایش اعتیاد به مواد مخدر را در مسایلی مانند زندگی در برخی موقعیت‌های جغرافیایی، ناامنی، تروریزم، بیکاری، مهاجرت‌های گروهی و مکرر، تولید و قاچاق مواد مخدر و دسترسی آسان به این مواد دانست.

وزیر صحت گفت که در حال حاضر ۱۰۵ مرکز تداوی معتادان در افغانستان با ۳۵۰۰ بستر فعال است که ظرفیت صحی سالانه آن‌ها به ۳۵ تا ۴۰ هزار معتاد می‌رسد.

آقای فیروز گفت که در مرکز ملی تداوی معتادان حدود سه هزار معتاد بی‌سرپناه ساکن کابل تحت تداوی قرار گرفته‌اند، اما تاکید کرد که از نظر او، مشکل اصلی در این زمینه، بازگشت دوباره آنها به مصرف مواد مخدر است. به گفته او، برخی از معتادان تا سه بار هم تداوی شده، اما باز هم به اعتیاد رو آورده‌اند.

مرکز جدید تداوی معتادان که مرکز “احیای امید” نامیده شده، در شرق شهر کابل واقع است و پیش از این یکی از پایگاه‌های اصلی نیروهای بین‌المللی تحت فرمان ناتو موسوم به اردوگاه فونیکس بود.

افغانستان بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر در جهان است و بخش اعظم تریاک افغانستان در ولایت جنوبی، خاصتاً ولایت آشوب‌زده هلمند تولید می‌شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار