افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 29 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

یونیسف هشدار داد/ وضعیت کودکان در بخش‌های زلزله زده بحرانی است

کودکان در بخش‌های زلزله زده در افغانستان و پاکستان با تهدیدهای جدی مانند شرایط سخت زنده‌گی، ناامنی و قطع کمک‌های بشری روبرو استند.

 

منابع داخلی و شماری از سازمان های جهانی مرتبط با حقوق کودکان خواهان توجه به وضعیت کودکان در بخش‌های زلزله زده ی کشور هستند.

 

یونیسف یا صندوق پشتیبانی کودکان سازمان ملل متحد هشدار می‌دهد که کودکان در بخش‌های زلزله زده در افغانستان و پاکستان با تهدیدهای جدی مانند شرایط سخت زنده‌گی، ناامنی و قطع کمک‌های بشری روبرو است .

 

همچنین سازمان بهداشت جهانی نیز با نگرانی از وضعیت بهداشتی کودکان در بخش‌های دور دست کشور می‌گوید که روند رساندن کمک برای این کودکان در بخش‌های زلزله زده دشوار شده است.

 

به گفته این سازمان اطراف مرکز زمین لرزه یعنی ولسوالی جرم بدخشان بیش از ۸۶۶ هزار تن زنده گی می کنند و آنان اکنون به خدمات بی درنگ بهداشتی نیاز دارند؛ اما حضور طالبان در این بخش‌ها روند فراهم سازی کمک‌های بشری به ویژه خدمات بهداشتی را بیشتر با چالش روبرو ساخته است.

 

شفاخانه ی صحت طفل اندار گاندی در شهر کابل این روزها میزبان کودکانی است که در نتیجه زلزله روز دوشنبه در نقاط مختلف کشور آسیب دیده‌اند؛ همچنین نه کودک به شمول هفت دانش آموز که در تخار و به دنبال وقوع زمین لرزه زیر پا شده‌اند در این شفاخانه بستری هستند.

 

چهار تن از این دانش‌آموزان در بخش عاجل شفاخانه صحت طفل زیر مراقبت‌های جدی قرار دارند و وضعیت بهداشتی ۲ تن آنان نگران کننده گفته شده است .

 

یکی از این بیماران دانش آموز دختری است که سخت زخم برداشته و تاکنون یک دستاش هم حرکت ندارد، او میگوید که پدرش در بیرون از کشور کار میکند و او اکنون به پدرش سخت نیاز دارد.

 

وی گفت: “پدرم در بیرون از کشور است و من دوست دارم او پیش من بیاید”.

 

داکتر موظف در بخش عاجل شفاخانه صحت طفل اندار گاندی می‌گوید: “بیشتر این کودکان به سرشان ضربه خورده است و بسیاری از آنها با کمبود اکسیژن روبرو شده اند”.

 

درهمین حال چین، فرانسه و روسیه از آماده‌گی این کشورها برای کمک رسانی به آسیب دیده‌گان زمین لرزه در کشور اعلام آماده‌گی کرده‌اند .

 

در زمین لرزه روز دوشنبه ۱۱۵ تن کشته شدهاند و بیش از ۵۰۰ تن زخم برداشتهاند و ۷هزار و ۶۳۰ خانه، ۱۲ مکتب، ۱۷ مسجد و ۲۰ ساختمان اداری در ۹ ولایت کشور ویران شده‌ است.

 

افغان تلکس

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار