افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 8 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

یونما در مورد تلفات افراد ملکی در افغانستان ابراز نگرانی کرد

دفتر ملل متحد در افغانستان روز پنجشنبه  با صدور یک اعلامیه  در باره افزایش تلفات ملکی در  روز های  اخیر  در این کشور ابراز نگرانی کرد.

یوناما، یا دفتر هیات معاونت ملل متحد در افغانستان در بارهء آنچه که او را  یک موج از اعمال خشونت به شمول حملات هوایی ناتو می خواند و منجر به کشته شدن ده ها غیر نظامی شده است، ابراز نگرانی می کند.

هژده نفر به شمول زنان و اطفال در حملهء هوایی روز چهارشنبه ناتو در لوگر کشته شدند.

اعلامیه یوناما تلفات اخیر ملکی در ولایت های قندهار، پکتیکا و فاریاب را نیز با شدت محکوم می کند.

اعلامیهء یوناما می گوید که ملل متحد بار ها ابراز نگرانی کرده که عملیات هوایی ناتو در مقایسه با هر گونه تکتیک دیگر نیروهای حامی دولت، از آغاز جنگ در افغانستان منجر به قتل و جراحت شمار بیشتر غیر نظامیان شده است.

اعلامیه می افزاید که واقعهء روز چهارشنبه در لوگر این نظر را تایید می کند.

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان که برای اشتراک در اجلاس سازمان همکاری شانگهای در بیجینگ حضور داشت، تلفات اخیرغیر نظامیان را غیر قابل تحمل خوانده محکوم کرد. او مسافرت خود به چین را قطع کرده به افغانستان برگشت.

اما به هرحال ، آیساف یا قوای بین المللی کمک به امنیت  گفت که چندین نفر از شورشیان در حملهء هوایی در لوگر کشته شدند و دستور این حمله پس از آن داده شد که بر عساکر توسط اسلحهء خفیف و یک بمب دستی حمله صورت گرفت.

پس از اینکه ادعا شد که در این حمله غیر نظامیان کشته و زخمی شده اند، یک سخنگوی آیساف به آژانس خبررسانی فرانسه گفت که آنها معلومات را جمع و بررسی می کنند تا معلوم شود که چه اتفاق افتاده است.

تلفات افراد ملکی  روابط دولت افغانستان و امریکا را که قوای ناتو را در برابر شورشیان در این کشور رهبری می کند، تیره ساخته است.

همزمان با حملهء هوایی روز چهارشنبه ناتو در لوگر، ده ها نفر از غیر نظامیان در نتیجهء حملات انتحاری و انفجاری در قندهار که مسوولیت آن را طالبان به عهده گرفت، نیز کشته و زخمی شدند.

در یکی از مرگبار ترین واقعات دو تن از مهاجمان انتحاری خود را در یک بازار موقتی مزدحم  در امتداد راه قندهار سپین بولدک، منفجر ساخته 23 نفر را کشتند و در حدود 50 نفر دیگر را مجروح ساختند.

اعلامیه یوناما می گوید، روز چهارشنبه مرگبار ترین روز تلفات غیر نظامی در سال جاری در افغانستان بود و پس از حملات روز عاشورا در دیسمبر سال گذشته در کابل ناگوار ترین روز تلفات غیر نظامی در ده سال گذشته در افغانستان محسوب می شود.

شمار تلفات غیر نظامیان در پنج سال اخیر در افغانستان رو به افزایش بود که سال گذشته به یک رقم بی سابقهء 3021 نفر رسید.

سازمان ملل متحد به این باور است که اکثریت تلفات غیر نظامیان در حملات شورشیان به میان آمده است.

رادیوآزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار