افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 6 اکتبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

ینس ستولتینبرگ : راه حل سیاسی یگانه راه حل مشکلات افغانستان است!

%d8%b3%d8%aa%d9%88%d9%84%d8%aa%db%8c%d9%86%d8%a8%d8%b1%da%af

 

منشی عمومی ناتو بار دیگر تاکید کرده که به جز راه حل سیاسی، گزینه دیگری برای افغانستان وجود ندارد.

 

ینس ستولتینبرگ در بروکسل گفت که اردوی نیرومند افغانستان و پشتیبانی قوی ناتو، اساس گذار حل سیاسی بحران افغانستان است.

 

وی در حاشیه کنفرانس بروکسل همچنان تاکید کرد که حمایت ناتو از نیروهای امنیتی افغان و شهروندان افغانستان ادامه خواهد یافت.

 

ناتو و متحدین بین المللی افغانستان به ادامه کمک و حمایت پایدار از افغان‎ها برای سال‎های پیشرو تاکید می‎کنند.

 

در کنار سایر مقام‎ها، ینس ستولتینبرگ منشی عمومی ناتو می‎گوید، امنیت و پیشرفت افغانستان متناسب به همدیگر اند و کنفرانس بروکسل برای ادامه حمایت جامعه بین المللی از افغانستان خیلی مهم بود.

 

وی هم چنین گفت که در کنار کمک بین المللی، ناتو از حل سیاسی مسئله افغانستان حمایت کرده و حمایت می‎کند.

 

وی افزود:

 

” ما از هر تلاش برای یافتن حل سیاسی از در مذاکره حمایت می‎کنیم و در دراز مدت باید حل سیاسی از طریق مذاکره در بحران افغانستان وجود داشته باشد. اما فکر می‎کنم برای درک کردن، خیلی مهم است که هیچ تناقضی میان داشتن اردو و نیروهای قدرتمند در افغانستان و یافتن راه حل سیاسی و صلح آمیز وجود ندارد. در جانب مقابل، اگر طالبان و سایر گروه‎های شورشی فکر می‎کنند که آن‎ها در میدان جنگ برنده می‎شوند، واقعاً نمی‎خواهند تا برای یافتن یک راه حل سیاسی تلاش کنند.”

 

منشی عمومی ناتو افزود، اردوی نیرومند افغانستان و پشتیبانی قوی ناتو، اساس گذار حل سیاسی بحران افغانستان است.

 

ستولتینبرگ همچنان تاکید کرد که براساس آنچه در اجلاس ناتو در ماه جولای در وارسا تصمیم گرفته شد، سیزده هزار سرباز بین المللی در افغانستان حضور خواهند داشت.

 

به گفته وی، این نیروها در میدان‎های جنگ شرکت نخواهند کرد اما به آموزش، مشوره و تجهیز نیروهای امنیتی افغان ادامه خواهند داد.

 

ناتو حدود پانزده سال گذشته در افغانستان حضور داشته و تا سال ۲۰۱۴ نقش فعال در میدان‎های جنگ در این‎کشور داشته‎است.

 

منشی عمومی ناتو می‎گوید، برای حکومت افغانستان حمایت قوی و عملی را فراهم می‎کنند تا در همکاری با کشورهای مختلف منطقه، تلاش‎ها به راه حل سیاسی بی انجامد.

 

با اعلان حمایت بین المللی و کمک بیش از ۱۵ میلیارد دالر در چهار سال آینده با افغانستان، منشی عمومی ناتو گفت که این پیمان نظامی افغانستان را تنها نخواهد گذاشت.

 

وی برای شهروندان افغانستان چنین پیام داد:

 

” ناتو به حمایت از شما ادامه خواهد داد. ناتو برای تقریباً پانزده سال در افغانستان بوده و به فراهم کردن حمایت سیاسی و عملی ادامه خواهد داد. ما به آموزش و همکاری با نیرو های افغان ادامه می‎دهیم و تمویل اردو و نیروهای امنیتی افغان از سوی ما ادامه خواهد یافت.”

 

در اجلاس ناتو به روزهای سه شنبه و چهارشنبه که در مورد افغانستان متمرکز بود، نماینده‎گان و مقام‎های ۷۵ کشور و بیش از بیست نهاد بین المللی شرکت کرده بودند.

 

کشورهای تمویل کننده در نشست بروکسل بیشتر روی امنیت و ترقی افغانستان و حفظ دستاوردهای پانزده ساله تاکید کردند.

 

امریکا، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو ناتو امیدواری دارند که نشست بروکسل، حکومت افغانستان را قادر سازد تا اصلاحات عملی را به اجرا بگذارد و اطمینان دهد که کمک‎های چهار سال آینده برای افغانستان ضایع نخواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار