افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 8 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

یازده خبر از هرات

1
جریان محاکمه یک تن متهم به راهزنی در محکمه استیناف هرات
یک راهزن که متهم به چور و چپاول اموال مسافرین در مسیرهای عام میباشد، از سوی محکمه استیناف ولایت هرات به پانزده سال حبس محکوم شد.
متهم در جریان جلسه علنی قضایی دیوان جزای ریاست محکمه استنیاف که تحت ریاست قضاوتمند سید عبدالغفار زبیر رئیس محکمه استنیاف برگزار شده بود مطابق ماده (45) قانون جزا به پانزده سال حبس تنفیذی محکوم به مجازات شد.
گفته میشود فرد یاد شده متهم است که درمسیر سرک عام بعد از چور و چپاول اموال ،مسافرین را آزار و اذیت می نموده است.
با این همه درین جلسه علنی قضایی متهمان جرایم اخلاقی، به شمول لواط و زنا، متهم قضیه لت وکوب، قتل، فوت ترافیکی، لت وکوب و زورگیری به یکسال تاهفت سال حبس تفنیذی محکوم به مجازات شدند.
در این جلسه علنی قضایی که شماری از مردم و وکلای مدافع نیز شرکت داشتند حق تمیز خواهی متهمان محفوظ اعلام شد.

2
یازده تن از متهمان جرایم جنایی از سوی محکمه ابتدایی شهری ولایت هرات به حبس های تنفیذی محکوم به مجازات شدند.
این افراد درجریان جلسه علنی قضایی دیوان جزای محکمه ابتدایی شهری که تحت ریاست قاضی سراج الدین نصر برگزار شده بود به اتهام سرقت ، مجروحیت ، لت و کوب و خشونت محاکمه و مجازات شدند.
متهمان براساس هدایت قانون هر کدام به سپری نمودن حبس های هشت ماه تا یک سال و شش ماه و پرداخت جریمه نقدی محکوم شدند.گفته میشود حق استنیاف خواهی متهمان در زمانی که قانون برای شان تعیین نموده است محفوظ است.

3
برخورد جدی ریاست محیط زیست با شکارچیان و قاچاق چیان حیات وحش
با کسانیکه اقدام به خرید، فروش و قاچاق حیات وحش نمایند، برخورد جدی خواهد کرد.
ریاست محیط زیست ولایت هرات در ابلاغیه ای به تمام کسانیکه اقدام به شکار، خرید و فروش پرندگان می نمایند، هشدار داده و گفته است براساس فرمان ریاست جمهوری اسلامی افغانستان و قانون محیط زیست هرگونه شکار وخرید و فروش حیات وحش و پرنده گان ممنوع میباشد.
برهمین اساس اگر کسانی مشاهده شوند که اقدام به خرید و فروش پرندگان نمایند، براساس قانون محیط زیست و فرمان ریاست جمهوری اسلامی افغانستان تحت پیگرد قانونی قرارمیگیرند.
ریاست محیط زیست درعین زمان از مسولان حوزه های امنیتی، قوماندانی های امنیه و ولسوالان محترم نیز خواسته است تا درین راستا با این اداره همکاری نمایند.
قابل یاد آوریست براساس فرمان ریاست جمهوری اسلامی افغانستان شکار، خرید و فروش پرنده گان برای مدت ده سال ممنوع میباشد.

4
آموزش مهارت های شناسایی و خنثی سازی ماین به گروهی از منسوبین اردو
شماری از منسوبان اردوی ملی درغرب کشور،مهارت های شناسایی و خنثی سازی ماین های کنار جاده ای را آموزش دیدند.
برید جنرال زیارت شاه عابد قوماندان لوای اول قول اردوی ظفرمیگوید، بیست تن از منسوبان این لوا، زیر نظر مربیان ورزیده ، مهارت های مربوط به خنثی سازی ماین ها را فرا گرفته اند وغرض انجام خدمت به قطعات شان معرفی شدند.
قابل یاد آوریست شرکت کنندگان این دوره بعد از آنکه امتحان عملی را سپری نمودند موفق به دریافت سند فراغت شدند.
براساس یک خبردیگر: هفتاد تن از منسوبان قول اردوی ظفر دوره آموزش مهارت های مسلکی در بخش مخابره را آغاز نمودند.
این افراد قرار است در جریان دو ماه آینده زیر نظر مربیان داخلی، امور مربوط به نحوه استفاده از مخابره های الکترونیکی و تنظیم سیگنال های داخلی را آموزش بیبند.جنرال عابد از شرکت کنندگان این دوره خواست تا در مدت آموزش ،از دانش و تجربه استادان استفاده اعظمی نمایند.

5
دیدار دکتور داود شاه صبا از نمایشگاه آثار هنری استاد توفیق رحمانی
دوکتور داودشاه صبا والی هرات ضمن بازدید از نمایشگاه آثار هنری استاد توفیق رحمانی در سالن نمایشگاه های دانشکده هنرها، بر حمایت از فعالیت های هنری و اکادمیک تاکید نمود.
مسولان نخستین نمایندگان انفرادی آثار هنری درسال روان میگویند: بازدید شمار قابل توجه از اقشار مختلف اجتماعی بخصوص جوانان و محصلان در دو روز گذشته، از آثارنقاشی این نمایشگاه، سبب دلگرمی برگزار کننده گان آن شده است.
این نمایشگاه که سی اثرهنری در آن به نمایش گذاشته شده است، روز قبل گشایش یافت و مورد استقبال اقشار مختلف اجتماعی بویژه جوانان قرارگرفته است.
در این نمایشگاه سی تابلوی هنری باموضوعات متنوع اجتماعی و فرهنگی که انعکاس دهنده وضعیت زندگی مردم بویژه زنان میباشد، در سبک های نقاشی، آبرنگ، نقاشی مدرن و میناتور در معرض دید علاقه مندان و هنردوستان قرار داده شده است.
دوکتور داود شاه صبا والی هرات درحالیکه حمایت از دست آوردهای هنری وعلمی استادان دانشکده را ازجمله برنامه های مورد علاقه مقام ولایت اعلام کرد افزود: بزودی نگارستان بهزاد، بعنوان محل دایمی برگزاری نمایشگا های هنری در ساختمان ولایت گشایش خواهد یافت و دراختیار هنر پژوهان وهنر دوستان قرارخواهد گرفت.
قابل یاد اوریست که در جریان شش ماه گذشته نزدیک به ده نمایشگاه هنری و علمی در شهرهرات برگزار شده است که هزارن تن ازشهروندان هرات از آن بازدید نموده اند.
گفته میشود موجودیت بسترمناسب فعالیت های فرهنگی وحمایت های بی دریغ مقامات محلی زمینه را به توسعه فعالیت های علمی فرهنگی درین ولایت مساعد ساخته است وهنرمندان و هنر دوستان بااستفاده ازفضای موجود به تبارز داشته های علمی وهنری شان می پردازند.
این نمایشگاه به مدت هشت روز در طبقه سوم ساختمان دانشکده هنرهای زیبای ریاست پوهنتون هرات بر روی بازدید کنندگان بازمیباشد.

6
دیدار نماینده کنسولگری ایالات متحده با رییس اطلاعات و فرهنگ هرات
کنسولگری ایالات متحده امریکا درغرب افغانستان، علاقه مند توسعه همکاری های فرهنگی با ریاست عمومی اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات میباشد.
جکی مکنن معاون و نماینده کنسولگری امریکا درغرب کشور در دیدار با احمد احسان سرویار ریئس عمومی اطلاعات و فرهنگ بابیان این مطلب گفت” کنسولگری ایالات متحده، مصمم است تا بیش از پیش به همکاری های خود با اداره محلی هرات بویژه بخش های فرهنگی ادامه دهد.
وی تقویت و تجهیزاتحادیه موسیقی نوازان ،ارتقای ظرفیت کارمندان وعرضه خدمات بهتر را از جمله برنامه های مورد علاقه عنوان کرد.
با این حال احمد احسان سروریار رییس عمومی اطلاعات و فرهنگ هرات نیز با سپاس گزاری به همکاری های قبلی دولت و مردم ایالات متحده با بخش های فرهنگی هرات، به بیان گوشه ای ازنیازمندی های این ریاست از رهگذر کمبود هزینه ترمیمات آبدات تاریخی، راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی ریاست عمومی اطلاعات و فرهنگ، ایجاد کتابخانه الکترونیکی، فراهم ساختن تجهیزات الکترونیکی، آغاز مرحله سوم بازسازی قلعه اخیتارالدین، تقویت بخش های نشراتی رادیو و تلویزیون و رفع نیازمندی های روزنامه اتفاق اسلام پرداخته و خواهان همکاری درین راستا شد.درپایان از سوی معاون کنسولگری امریکا در زمینه قول همکاری داده شد.

7
دستگیری یک تن از فرماندهان سرشناس مخالف دولت
یک تن از فرماندهان سرشناس مخالف دولت در ولسوالی چشت شریف درعملیات مشترک نیروهای امنیتی دستگیر شد.
فرد مظنون که متهم به طرح ریزی واجرای عملیات های تروریستی میباشد، نیمه های شب گذشته در عملیات مشترک واحدهای ضد تروریزم، واکنش سریع و آیساف همراه با مقداری اسلحه وتجهیزات جنگی از ولسوالی چشت شریف دستگیر شده است.
گفته میشود فرد مظنون بازمحمد نام دارد و برادر داکترعبدالرحمن یک تن از فرماندهان سرشناس مخالف مسلح دولت است که چندی قبل دستگیرشد.
بگفته مسولان پولیس فرد بازداشت شده تحت تعقیب نیروهای امنیتی قرار داشته است.

8
یک میل اسلحه ازیک منزل مسکونی در ولسوالی گذره نیز کشف شد.
این اسلحه از قریه مرغاب دستگیر شده است و مالک منزل به اتهام نگهداری اسلحه تحت پیگرد قرار گرفته است.
همزمان با این یک گروه از قماربازان حرفه ای از شهرهرات بازداشت شدند.
این افراد که از مرکزشهرهرات توسط کارمندان پولیس جنایی همراه با مقداری وجه نقد دستگیرشده اند، سرگرم قمار بازی در یک هوتل درمنطقه درب ملک بودند.
پولیس جنایی هرات تعداد این افراد را هفده نفراعلام کرده وگفته است تحقیقات ازین افراد جریان دارد.

9
مدیر املاک ریاست مستوفیت ولایت هرات به همکارانش معرفی شد
عبیدالله عبید که بعد از طی مراحل اصولی استخدام از طریق رقابت آزاد و اخذ منظوری مقامات صالحه به حیث مدیر املاک ریاست مستوفیت ولایت هرات تعیین شده است، از سوی احمد معروف کبیری رئیس دفتر مقام ولایت به همکارانش معرفی شد.
در این مراسم که جمعی از مقامات دولتی و مسوولان ریاست مستوفیت و گمرک نیز شرکت داشتند، بر توجه به بلندبردن عواید وحفظ دارایی های ملکیت های عامه تاکید شد.
بااین حال آقای عبید متعهد شد تا با تمام توان در راستای حفظ ملکیت های عامه بخصوص املاک مستوفیت تلاش نماید.

10
فروش مواد خوراکی و نوشیدنی رنگ دار ممنوع است
ریاست صحت عامه ولایت هرات خرید و فروش مواد خوراکی و نوشیدنی که در آن از رنگ های غیر مجاز استفاده میشود، را ممنوع اعلام کرد.
داکترغلام سعید راشد رئیس صحت عامه هرات درجلسه کنترول کیفیت موادغذایی بابیان این مطلب را ابراز داشت.
بر اساس طرزالعمل منع فروش پاپرهای رنگه، چاکلیت های چوشیدنی که در آن از رنگ های سرخ، زرد، سبز و غیره استفاده شده باشد ممنوع و تمام تولیدکننده گان مکلف به رعایت اند.
آقای راشد می گوید:” در صورتیکه بعد از این تولید، تورید و فروش اقلامی که وزارت صحت عامه عرضه آنرا تهدید به صحت انسان ها تثبیت نموده است مشاهده گردد با متخلفین برخورد جدی میشود.
تولیدو عرضه لواشک های سیاه، ساجق های رنگه، نخود، سیمیان و سایر مواد خوراکی و نوشیدنی که در آن از رنگ های غیرمجاز استفاده میشود بصورت قطع ممنوع میباشد.

11
نشرات بیل بورد های تصویری در هرات غیر قانونی است
ریاست عمومی اطلاعات وفرهنگ ولایت هرات می گوید که فعالیت بیلبوردهای تصویری در شهرهرات غیرقانونی است.
این اداره از مسوولان بیلبوردهای تصویری “چوک فرهنگ” و”چوک استقلال” می خواهد تا نشرات این بیل بوردها را الی طی مراحل قانونی واخذ مجوز متوقف سازند. از چند ماه بدینسو دو صفحه نمایش تصویری در مرکز شهر هرات نشرات خود را آغاز نموده و اعلانات تجارتی را به نشرمیرسانند.
در کنار این نصب این دستگاه ها در نقاط مزدحم شهری و ادامه نشرات تصویری آنها، سبب بروز حادثات ترافیکی نیز شده است.

 

 

 

 

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار