افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 5 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

گیلانی: جنگ با طالبان جایز نیست!

«پیر سید احمد گیلانی» رییس شورای عالی صلح افغانستان اظهار داشت که جنگ با طالبان را مفید و جایز نمی‌دانسته و به این گونه نیز بارها توصیه کرده است که دست از جنگیدن بردارند.
رییس شورای عالی صلح افغانستان با اشاره به اینکه جنگ با طالبان افغان را جایز نمی‌دانسته گفت که برقراری صلح کار طولانی‌مدت و شواریی است و تعین زمان دقیق برای آغاز آن کار ساده‌ای نیست.

«پیر سید احمد گیلانی» رییس شورای عالی صلح افغانستان اظهار داشت که جنگ با طالبان را مفید و جایز نمی‌دانسته و به این گونه نیز بارها توصیه کرده است که دست از جنگیدن بردارند.

وی خاطرنشان کرد: نقش پاکستان در روند مذاکرات صلح و نفوذ بر طالبان به اندازه‌ای که افغان‌ها باور دارند و رسانه‌ها به آن می‌پردازند، نیست.

پیر سید احمد گیلانی افزود: به‌عنوان رییس شورای عالی صلح افغانستان یک‎جانبه کار نخواهد کرد و مشکلات و خواسته‌های هر دو طرف را در نظر خواهد گرفت.

رییس شورای عالی صلح افغانستان گفت: برقراری صلح کاری طولانی‌مدت و دشوار است و مشخص کردن تاریخ برای آغاز مذاکرات در این باره آسان نیست.

گیلانی در حالی چنین اظهاراتی را بیان می‌کند که «سرتاج عزیز» مشاور امور بین‌الملل نخست‌وزیر پاکستان در مذاکرات استراتیژیک اسلام‌آباد – واشنگتن اظهار داشت: رهبران طالبان افغان در پاکستان حضور دارند، بر همین اساس این کشور تأثیر قابل‌توجهی بر فعالیتهای این گروه دارد.

سرتاج عزیز افزود: اسلام‌آباد می‌تواند طالبان افغان را برای گفت‌وگو تحت فشار قرار دهد و پیش از این نیز با وارد آوردن فشار، آنها را به دور میز مذاکرات با دولت کابل در 7 ژوئیه سال 2015 میلادی کشانده بود.

مشاور امور بین‌الملل نخست‌وزیر پاکستان در این نشست که در واشنگتن برگزار شد تأکید کرد که اگر طالبان افغان در روند مذاکرات صلح با دولت کابل حضور نیابند از پاکستان اخراج خواهند شد.

مقامات کشورمان پیش از این نیز همواره بر این مسئله تأکید داشته‌اند که پاکستان بر فعالیتها و اقدامات طالبان تأثیرگذار است و می‌تواند این گروه را در روند مذاکرات صلح حاضر کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار