- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

گوگل زبان پشتو را به خدمات ترجمه آنلاین این شرکت اضافه کرد

گوگل اعلام کرده است که از روز پنجشنبه، ١٨ فوریه، ١٣ زبان تازه، از جمله پشتو را به خدمات ترجمه آنلاین خود (Google Translate) اضافه کرده است.

 

کردی (کرمانجی)، سندی، قرقیزی و چند زبان دیگر نیز در جمع این ١٣ زبان هستند.

 

زبان پشتو یکی از دو زبان رسمی در افغانستان است و ساکنان مناطق زیادی از پاکستان نیز به این زبان صحبت می‌کنند.

 

در بیانیه این شرکت گفته شده که هدف آنها “آسان‎تر ساختن ارتباط میان مردم، فارغ از زبانی که به آن صحبت می‌کنند”، است.

 

گوگل تصمیم به اضافه کردن زبان پشتو را به خدمات ترجمه آنلاین این شرکت، پس از درخواست کتبی شماری از جوانان افغان و نویسندگان زبان پشتو گرفته است.

 

این افراد حدود سه سال پیش یک کارزار آنلاین به راه انداختند و برای اضافه شدن پشتو به خدمات ترجمه گوگل امضا جمع‌آوری کردند.

 

فاضل فاضلی، که در راه‌اندازی این کارزار نقش داشته است، به بی‌بی‌سی گفت که این تحول می‎تواند به رشد زبان پشتو کمک کند و علاوه بر آن برای کسانی که می‌خواهند به متون پشتو دسترسی داشته باشند، این زمینه را ایجاد خواهد کرد.

 

سرویس ترجمه آنلاین گوگل در سال ٢٠٠۶ آغاز به کار کرد. این سرویس در ابتدا تنها قادر به ترجمه واژه‌ها و متن‌های روسی، عربی و چینی بود اما در حال حاضر و با اضافه شدن ١٣ زبان تازه، از بیشتر از ١٠٠ زبان رایج در جهان پشتیبانی می‌کند.

 

زبان فارسی در سال ٢٠٠٩ به این سرویس اضافه شدف با این حال در مواردی دقت ترجمه از متن فارسی با اشکالاتی روبرو بوده است، اما این مشکل با زبان پشتو کمتر دیده می‌شود که دلیل آن می‌تواند نزدیکی ساختاری این زبان با زبان‌های غربی باشد.