افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 3 دسامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

گمرک افغانستان و قاچاق بی دردسر

قاچاق در گمرک افغانستان

سیگار از خرابی و از کار افتادن دستگاه هایی که برای بررسی کالاها و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر در بندرهای افغانستان کارگذاری شده بودند، خبر داد.

راپور اخیر مفتش خاص ایالات متحده امریکا در امور بازسازی افغانستان، نشان می دهد که بیش از ۶۲ملیون دالر پول هزینه شدۀ امریکا روی تجهیزات بندرها و گمرک های افغانستان، به هدر رفته است.

در این راپور آمده است که امریکا، بیش از هشت سکنر معیاری را برای ارزیابی کالاها و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر در سرحدات رسمی برای افغانستان خریداری کرده است، اما تا اکنون بسیاری از این سکنرها، غیرفعال هستند.

با این همه، وزارت مالیه می گوید که نبود پروگرام های حفظ و مراقبت، سبب شده تا شماری از این و دستگاه ها، از فعالیت بازمانند.

احمد رشاد پوپل، رییس عمومی گمرک های وزارت مالیه در این باره گفت: شماری از این سکنرها که خراب هستند، ما به تازه گی در تلاش استخدام یک شرکت از یک منبع واحد هستیم که این سکنرها را ترمیم کنند و دوباره آن ها به کار گرفته شوند.

در همین حال، اتاق تجارت و صنایع می گوید که سکنرهای معیاری که در سرحدات کشور خاصتاً در تورخم، نصب شده اند عمدأغیرفعال شده اند.

خانجان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع می افزاید: در بسیاری از بندرهای کشور، تجهیزات به علت افشا نشدن فساد، عمدأ از فعالیت باز میمانند؛ در گمرگ تورخم یک سکنر بود که بسیار خوب کار می کرد و مشکلات ما هم حل شده بودند، اما پس از یک ماه عمدأ غیرفعال شد.

در راپور سیگار، ارزش این تجهیزات که شامل هشت سکنر نیز است، بیش از شصت و دو ملیون دالر گفته شده است.

یافته های سیگار نشان می دهند که این تجهیزات، پس از آن که مربیان خارجی سرحدات را ترک کردند و تجهیزات به حکومت افغانستان تسلیم داده شد، در بیرون کابل غیرفعال گردید.

  1. فرزاد هوشمند :

    وقتیکه ریس دولت بتقلب فریب نیرنگ بچوکی نشسته باشد ملتش چی قسم خواهدبود ؟گرگ زاده عاقبت گرگ شود …گرچه با انسان بزرگ شود

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار