افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 6 می , 2016 لینک کوتاه خبر :

گلایه نیروهای نظامی درخط مقدم جنگ از بی برنامه گی در نبرد ها

نیرو

 

نظامیان کشور می‌گویند که بیش‌از این تأخیر در آغاز عملیات‌ها در هلمند، آنان را با چالش‌های جدی روبه‌رو خواهد ساخت.

 

این نیروها در خط‌های نخست نبرد در هلمند می‌خواهند که دستور رییس‌جمهور دربارۀ جنگ با طالبان بی‌درنگ عملی شود.

 

باشنده‌گان بخش‌های جنگ‌زده در نادعلی می‌گویند که ادامۀ نبرد‌ها و سنگرگرفتن طالبان در خانه‌های مردم، زنده‌گی آنان را سخت دُشوار و نا به‌سامان ساخته‌است.

 

گزارش‌ها می‌رسانند که طالبان، با هر فرصتی بر نظامیان کشور حمله می‌کنند. نظامیان کشور نیز از همه امکانات دست‌داشتۀ شان در برابر جنگ‌جویان طالب کار می‌گیرند.

 

یک سرباز ارتش ملی گفت: «در همین جا طالبان یگان‌بار حمله می‌کنند و جنگ آغاز می‌شود. ما نیز بر آنان حمله می کنیم.»

 

مقام‌های محلی هلمند گفتند که روستای چنجیر ولسوالی نادعلی، دیری‌است که نیروهای مسلح کشور در بسیاری از بخش‌های آن در حالت دفاعی قرار دارند. دیری است که گواه حمله‌های شدید طالبان بوده‌اند. خواست‌ نظامیان کشور راه‌اندازی عملیات‌های گسترده در برابر طالبان است.

 

بشیراحمد، افسر ارتش ملی گفت: «اگر طالبان ۱ عملیات می‌کنند ما باید ۱۰ عملیات کنیم تا آنان سرکوب شوند. اگر عملیات نکنیم، شش- هفت ماه این‌جا مانده‌ایم، شاید یک سال دیگر هم بمانیم.»

 

بشیراحمد، افسر ارتش افزود: «هنگامی که طالبان محاصره شوند به خانه من و تو می‌روند و چادری زنانه را می‌پوشند و می‌کوشند فرار کنند. این است مسلمانی طالبان.»

 

اخترمحمد گفت که هشت ماه می‌شود از شدت جنگ خانه‌اش را ترک کرده‌است. او گفت: «ما به منطقۀ خودمان رفته نمی‌توانیم. همه جا ماین گذاشته‌اند. یک مرد ۷۰ یا ۸۰ ساله به منطقه رفته بود؛ طالبان برایش گفته بودند که در خانه‌ات چیزی نمانده‌است.»

 

ولی آرین به نقل از مقام‌های نظامی هلمند گفت که در این نبردها، هر چند گاهی، هنگامی که نظامیان کشور در برابر طالبان عملیات راه‌اندازی می‌کنند، طالبان خانه‌های مردم را سنگر می‌سازند.

 

نبردها، هلمندیان را سخت زمین‌گیر ساخته‌اند. همه دار و ندارشان در جنگ‌ها از بین رفته‌اند. از خانه‌های شان نیز کوچیده‌اند. کسانی که در بخش‌های ناامن و پرخطر زنده‌گی می‌کنند، می‌خواهند که عملیات‎های نظامی راه‌اندازی شوند و امنیت‌شان تأمین گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار