افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 19 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

گلایه سیما سمر از عدم اشتراک زنان در نشست های صلح

نادیده گرفتن حضور نماینده گان زن در هر دو نشست چهارجانبه پیرامون صلح و چگونگی ترسیم نقشه راه صلح، موجب نگرانی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان شده است.

سیما سمر رئیس این کمیسیون، میگوید که در دو نشست چهارجانبه در مورد صلح که به هدف چگونگی از سرگیری مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و گروه‌های طالبان برگزار شده از شرکت نماینده گان زن، جامعه مدنی و قربانیان خبری نیست.

خانم سمر، این مطلب را در نشستی دو روزه که از سوی موسسه “برابری برای صلح و دیموکراسی” روز گذشته تحت نام “راهکار صلح” در کابل برگزار شده بود ابراز داشته تاکید کرده که این اقدام حکومت درست نبوده است:

” مشکلی را که نشست قبلی چهارجانبه در اسلام آباد داشت و نشست  دیروز شاید در کابل داشته باشد اینست که متاسفانه هیچ زن حضور ندارد، بخاطری که راهکاری که نظر زن در آن شریک نباشد ناقص است، باید در این نشست ها و مذاکرات قربانی ها، جامعه مدنی و زن ها اشتراک داشته باشد زیرا عدم اشتراک اینها پروسه را نامکمل می سازد، باید واقعاً مسئولانه برخورد بکنیم و راهکارهای را که ارائیه میکنیم باید در مطابقت به خواست اکثریت مردم افغانستان باشد. “

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، صلح پایدار در کشور زمان تحقق پیدا کرده میتواند که حق قربانیان در پروسه صلح پامال نگردد.

دومین نشست چهار جانبه در مورد “صلح” با اشتراک نماینده گان افغانستان، پاکستان، چین و امریکا روز گذشته در کابل برگزار شد.

این درحالیست که اولین نشست چهار جانبه در مورد صلح، روز دوشنبه هفته گذشته در شهر اسلام آباد برگزار شده بود.

هدف این نشست ها بحث و گفتگو روی تعین نقشه راه برای گفتگو های صلح میان حکومت افغانستان و طالبان مسلح خوانده شده است.

در عین حال غفور لیوال معین وزارت سرحدات، اقوام و قبایل افغانستان، نیز میگوید که برای رسیدن به یک صلح دایمی حکومت باید از یک موضع قوی وجدی وارد گفتگوهای صلح با مخالفین مسلح شود.

با این همه صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان در دومین نشست چهارجانبه در مورد صلح روی حفظ دستاورد های چندین ساله مردم به خصوص تامین حقوق زنان افغانستان در گفتگوهای صلح با طالبان تاکید میکند:

” با اطمینان کامل گفته میتوانم که ما مردم و حکومت افغانستان مثل همیشه آماده ایم که با خلوص نیت با گروه های طالبان وارد گفتگوهای صلح شویم تا به یک راه حل مسالمت آمیز برسیم که در آن قانون اساسی و دستاورد های ۱۴ سال اخیر مردم افغانستان به ویژه حقوق زنان و دختران مورد احترام قرار گیرد. “

در عین حال ودیر صافی کارشناس مسایل سیاسی افغان، میگوید که تنها نشست های چهارجانبه افغانستان، پاکستان، چین و امریکا پیرامون صلح نمیتواند در راستای تامین ثبات در کشور موثر واقع گردد.

وی بدین باور است که حکومت افغانستان نباید نقش سایر کشورهای قدرتمند منطقه از جمله روسیه، ایران هند و سایر کشورهای همسایه را نادیده گیرد بلکه باید نظریات این کشورها نیز شامل این پروسه گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار