افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 7 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

گفتگو های صلح باید به دور از مداخله خارجی ها صورت گیرد

ضامن علی محقق یکی از عالمان دین می گوید: افغانستان در حال حاضر بیشتر از هر چیز دیگر به صلح نیاز دارد و گفتگو های صلح باید به دور از مداخله خارجی ها صورت گیرد.

 

این اولین بار است که عالمان دین بالای پروسه صلح میان حکومت افغانستان و طالبان مسلح انتقاد کرده و تلاش های صلح را صرف یک پروژه عایداتی می دانند.

 

شماری از عالمان دین روز گذشته در نشستی که از سوی اکادمی علوم زیر نام صلح و اعتدال از نظر اسلام در کابل برگزار شده بود گفتند که صلح نباید در حد یک شعار باقی بمانده و باید موانع ایجاد شده در برابر این پروسه از میان برداشته شود.

 

سید عبدالهادی هدایت رییس بنیاد دعوت اسلامی می گوید: هرگاه تلاش های صلح به همین شکل دوام پیدا کند کدام نتیجۀ را در پی نخواهد داشت.

 

“آنان که داعیان صلح هستند در یک پروژه پیش می روند، آنها مکانات نقدی را به جیب خود شان و افراد و اشخاص معلوم الحال می ریزند، ما نخواستیم موانع را از سر راه برداریم این پروژه تطبیق برنامه صلح تا که ما هستیم در کشور ادامه پیدا می کند ولی نتیجه نمی دهد.”

 

آقای هدایت گفت: برای موفقیت گفتگو های صلح لازم است که هر دو جانب در موقف های شان نرمش آورده و تلاش ها برای رسیدن به صلح را متوقف نسازند.

 

ضامن علی محقق یکی دیگر از عالمان دین می گوید: افغانستان در حال حاضر بیشتر از هر چیز دیگر به صلح نیاز دارد و گفتگو های صلح باید به دور از مداخله خارجی ها صورت گیرد:

 

” در دنیا همه دنبال صلح هستند، ما و شما تشنه این کار هستیم جامعه ما مردم ما و کشور ما نیاز شدید به این امر دارد، مردم که کمتر از چهل سال است که در بحران و طوفان قرار دارد.”

 

این عالمان دین تاکید کردند که گفتگو های صلح باید صادقانه باشد بخاطریکه به گفته آنان قربانیان خشونت های جاری در کشور بیشتر افراد ملکی هستند.

 

دور دوم گفتگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان که انتظار می رفت در 31 جولای سال جاری میلادی انجام شود با پخش خبر مرگ ملا محمد عمر تا زمانی نا معلومی به تاخیر افتاد.

 

پس از تاخیر دور دوم گفتگو های صلح و حوادث خونین در شهر کابل حکومت افغانستان اعلام کرد که پس از این از پاکستان نمی خواهد که طالبان را به میز مذاکره حاضر کند.

 

اما محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در نشست سام یا مقامات عالی رتبه کشور های کمک کننده گفت: حکومت برای تشدید روند صلح تلاش کرده این پروسه را همیشه از اولویت هایش خوانده است.

 

در همین حال عبدالحکیم مجاهد سرپرست شورای عالی صلح می گوید، صلح نیاز افغان ها است و به گفته وی این شورا نیز در پیش برد کار هایش در این خصوص موفق بوده است:

 

“با وجود همه مشکلات به عقیده من شورای عالی صلح تا حال کار های کافی را انجام داده است که یکی از دستآورد های آن گفتگو های مستقیم حکومت افغانستان با هیئت رهبری تحریک اسلامی طالبان در اسلام آباد می باشد.”

 

آقای مجاهد افزود که با توجه به تعهدات اخیر جامعه بین المللی برای موفقیت پروسه صلح نیز خوشبینی های وجود دارد.

 

اما کارشناسان افغان می گویند، برای انجام و موفقیت گفتگو های صلح لازم است تا اجماعی به سطح ملی، منطقه یی و جهانی ایجاد گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار