افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 16 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

گفتگو با نماد سبزپوش حادثه عاشورای کابل

حمله انتحاری به عزاداران عاشورای امسال در کابل بسیاری از خانواده ها را داغدار کرد ـ حمله‌ای بی‌سابقه و احتمالا با هدف شعله‌ور کردن اختلاف‌های فرقه ای.

تصویری که از این حمله در ذهن خیلی‌ها ماند، دختری بود سبزپوش میان زنان و کودکان زخمی، که خشکش زده بود و فریاد می‌کشید.

این عکس مربوط به ترانه اکبری است که شهرت جهانی یافت و به نماد حمله به عزاداران عاشورا در کابل تبدیل شد ـ دختری دوازده ساله در میان کشته‌ها و زخمی‌های یک حمله خونین.

به دیدار خانواده ترانه اکبری در یکی از محله های فقیر نشین کابل رفتم. دوستان و خویشاوندانش به عیادت او آمده بودند. شماری از آنها نیز اعضای خانواده های خود را در حمله به مراسم عاشورا از دست داده اند.

تنها برادر یازده ساله ترانه در آن حادثه کشته شد، مادر و دو خواهرش زخمی، خود ترانه هم از ناحیه پا و شکم زخمی شده و هنوز کابوس آن حادثه خواب از چشمانش می رباید.

ترانه گفت: “من جلوی درب زیارت بودم که فراش آمد و به پیرمرد خادم آنجا گفت در را بازکن، اما او این کار را نکرد. فراش کارت خود را کشید و گفت من فراش تکیه خانه هستم و اگر می‌خواهی به مسئولین زنگ بزنم. پیرمرد در را بازکرد.”

“بعد آن مرد، که لباسی شبیه لباس فراشها به تن داشت، خود را منفجر کرد. همه روی زمین افتاده بودند. عمه‌ام این طرف، مادر بزرگم آن طرف، برادرم داخل جوی بود. همه ما داخل جوی افتاده بودیم. لحظه‌ای بعد من در جای خود ایستادم و فریاد کشیدم.”

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار