افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 6 نوامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

گفتگوی جان کری با رهبران آسیای میانه درباره افغانستان

وزیر خارجه امریکا به رهبران ترکمنستان و تاجکستان اطمینان داد که کشورش برای جلوگیری از نفوذ شورشیان از افغانستان به آسیای میانه، هرگونه همکاری خواهد کرد.

 

به این ترتیب ایالات متحده امریکا برای شماری از کشورهای آسیای میانه اطمینان داد که با ادامهء کاهش نیرو های بین المللی از افغانستان، واشنگتن برای جلوگیری از نفوذ شورشیان بنیاد گرا به کشور های منطقه همکاری خواهد کرد.

 

جان کری وزیر خارجه امریکا روز سه شنبه با قربان گلی بردی محمدوف و امام علی رحمان روسای جمهور ترکمنستان و تاجکستان دیدار کرد و از حمایت کشورش برای جلوگیری از ورود و نفوذ شورشیان به کشور های آسیای میانه خبر داد.

 

گفته می شود، آقای کری تلاش کرده است تا به دو کشور هم سرحد با افغانستان اطمینان دهد که با خروج نیرو های بین المللی، همسایه آن ها یعنی افغانستان فراموش نخواهد شد و امریکا امنیت این منطقه را از یاد نخواهد برد.

 

در جریان دیدار با امام علی رحمان رئیس جمهور تاجکستان، جان کری با اظهاراینکه واشنگتن هم مانند دوشنبه از وضعیت افغانستان، مبارزه با مواد مخدر و تروریزم نگرانی دارد، گفت:

 

“فکر می کنم بجا خواهد بود که بگوییم، با توجه به نگرانی که هر دو کشور از وضعیت افغانستان، مرز ها، مبارزه با مواد مخدر و تروریزم داریم، باید همکاری های امنیتی را با تاجکستان بیشتر از هر کشور دیگر در منطقه داشته باشیم.”

 

گفته می شود، رهبران تاجکستان و ترکمنستان در دیدارهای جداگانه با وزیر خارجهء امریکا، نگرانی های کشور های شان را در مورد امنیت در سرحدات مطرح کرده اند.

 

جان کری در بخشی از اظهاراتش از روسای جمهور تاجکستان و ترکمنستان خواست تا به وضعیت بشری در این کشورها توجه بیشتر کنند.

 

وی گفته است که سرکوب مخالفین سیاسی، شاید بنیادگرایی را بیشتر تقویت کند.

 

وزیر خارجهء امریکا همچنان به امام علی رحمان گفته است که مبارزه با تروریزم باید متوازن با حقوق بشر و آزادی های مذهبی باشد.

 

کری در این سفر چهار روزه به آسیای میانه، همچنان از تلاش های رییس جمهور ترکمنستان برای رهایی هشتاد و هفت تن از زندانیان سیاسی استقبال کرد.

 

جان کری پس از سفر جیمز بیکر وزیر خارجهء پیشین امریکا در سال ۱۹۹۲، نخستین دپلومات ارشد آن کشور است که از ترکمنستان دیدن می کند.

 

شماری از مقام های امریکایی گفته اند، رهبران آسیای میانه از تصمیم ماه گذشته رییس جمهور بارک اوباما که حضور نیروهای کشورش را تا سال ۲۰۱۷ در افغانستان تمدید کرد، استقبال کرده اند.

 

تاجکستان میزبان یک پایگاه نظامی روسیه است و ماه گذشته، یک مقام ارشد روسی گفت که مسکو می تواند عملیات های نظامی را برای محافظت از امنیت سرحد تاجکستان با افغانستان آغاز کند.

 

گفته می شود که رقابت های امریکا و روسیه در مساله اوکرایین و سوریه، برخی نگرانی ها را در آسیای میانه به خاطر همکاری دو کشور در مسالهء افغانستان مطرح کرده است.

 

اما رهبری و مقام های امریکایی و روسی اطمینان داده اند که آنها در مساله افغانستان، بدون رقابت، همکاری خواهند داشت

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار