افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 1 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

گزارش دیدبان حقوق بشر از جنایات نیروهای وابسته به جنرال دوستم

دوستم

سازمان دیدبان حقوق بشر افغانستان اعلام‌ کرد که نیروهای جنبش ملی به رهبری جنرال عبدالرشیم دوستم، معاون اول رییس جمهور در ولایت فاریاب متهم به کشتار و بدرفتاری با غیرنظامیان شدند. اما سخنگوی جنبش ملی افغانستان این ادعا را بی‌اساس خواند و گفت این حزب نیروی نظامی ندارد.

دیدبان حقوق بشر افغانستان از حکومت خواسته است که عاملان این رویداد را تحت پیگرد قرار بدهد.

در گزارش این نهاد آمده است که افراد مسلح مربوط به جنرال دوستم در ۲۶ جَنیوری در یک عملیاتی که علیه نیروهای گروه طالبان در ولایت فاریاب انجام داد، ۱۳ غیرنظامی را کشته و ۳۲ تن دیگر را زخمی کرده‌اند.

به گفته این نهاد، بعد از اینکه نیروهای گروه طالبان منطقه را ترک کردند جنگجویان جنبش ملی افغانستان به چهار قریه وارد شده و ساکنان این قریه ها را متهم به حمایت از گروه طالبان کرده‌‌اند.

سازمان عفو بین الملل به نقل از مردم محل که در قریه ی دولت‌آباد ولایت فاریاب با آنان گفت‌وگو شده نوشته است که حوالی ساعت ۸ صبح حدود ۲۰۰ خودرو پولیس که حامل افراد مسلح مربوط به جنبش ملی بودند، بدون نیروهای اردوی ملی افغانستان وارد این قریه شد.

به گفته مردم محل این افراد که با کلاشینکوف مسلح بودند، فریاد می‌زدند که “شما طالبان هستید” و به هرکس که از خانه بیرون می‌شدند، فَیْر می‌کردند.

این نهاد افزوده است که بر اساس گزارش‌ها، اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان دستور بررسی این حادثه را داده و شماری از افراد مسلح که در این قضیه دست داشته‌اند را نیز بازداشت شده‌اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار