افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 1 نوامبر , 2016 لینک کوتاه خبر :

گزارش برگزاری جلسه وزیران کشور در قصرسپیدار

%d8%ac%d9%84%d8%b3%d9%87-%d9%86%d9%88%d8%a8%d8%aa%db%8c-%d8%b4%d9%88%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%88%d8%b2%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86

 

روز گذشته جلسه نوبتی شورای وزیران افغانستان، در قصر سپیدار برگزار شد.

 

رئیس اجرائیه کشور در سخنان مقدماتی خویش، با اشاره به وضع امنیتی گفت: در هفته‌های گذشته شاهد تحولات امنیتی در کشور بودیم. طالبان و تروریست‌ها در مناطق مختلف دست به حمله و تعرض زدند ولی به توفیق پروردگار و همت بالای نیروهای مسلح کشور به شکست مواجه شدند. از جانب دیگر، تعدادی از هموطنان ما در ولایت غور مظلومانه به دست کوردلان و دشمنان وطن به شهادت رسیدند. متاسفانه اختطاف در هرات و نا امنی در برخی از ولایت‌ها افزایش یافته‌است. کشت و قاچاق مواد مخدر توسط باندهای جنایتکار و قاچاق‌بران افزایش یافته‌است.

 

رئیس اجرائیه در این زمینه در ادامه صحبت‌های خویش علاوه کرد: در مورد تحولات امنیتی و افزایش اختطاف و نا امنی‌ها، مسوولین امنیتی به شورای وزیران گزارش می‌دهند و تصامیم لازم در این زمینه اتخاذ می‌گردد.

 

رئيس اجرائیه کشور همچنان در صحبت‌های خویش، کشته شدن القحطانی یکی از عمده‌ترین رهبران القاعده در افغانستان را تایید و آن را خبر خوشی برای مردم افغانستان دانست و این موفقیت را به قوای مسلح و نیروهای حمایت قاطع تبریک گفت.

 

سپس رئيس اجرائیه کشور، دستورکار شورای وزیران را چنین برشمرد:

 

ارایه گزارش امنیتی٬ جرم اختطاف و عوامل بروز آن با در نظرداشت شرایط فعلی کشور٬ برنامه تطبیقی برای پلان عمل ملی افغانستان در مورد زنان٬ صلح و امنیت برای سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۳ ٬ گزارش وزارت انرژی و آب در مورد کارکردهای تصدی تولیدی عناصر فلزی٬ چگونگی تطبیق برنامه توسعه‌ای وزارت صحت عامه به اساس نتایج از حمل ۱۳۹۵ الی قوس ۱۳۹۵ ٬ تاسیس مرکز تداوی معتادین در ساحه فابریکه جنگلک کابل و موضوعات متفرقه.

 

طبق برنامه، آقای جاهد وزیر امورداخله کشور، گزارش مفصلی از وضعیت امنیتی کشور به شورای وزیران ارایه کرد. در این گزارش وزیر امورداخله وضعیت جنگ و حملات دشمن در ولایت‌های مختلف و همچنان تدابیر نیروهای امنیتی را برشمرد. وزیر امورداخله در ادامه صحبت‌های خویش گفت:‌ به رغم حملات پی‌درپی دشمن در ولایت‌ها و مناطق مختلف٬ این عملیات‌ها به صورت موفقانه از سوی منسوبین قوای مسلح خنثی گردیدند و دشمنان نتوانستند به نیات شوم خوش دست یابند.

 

سپس معاون وزارت دفاع ملی در باره وضعیت امنیتی کشور و حملات دشمن و همچنان عملیات‌های تصفیه‌ای قوای مسلح در بخش‌های مختلف کشور به شورای وزیران گزارش داد و از روحیه عالی و دفع حملات دشمن در مناطق مختلف خبرداد.

 

در این نشست، همچنان گزارش مفصلی از وضعیت اختطاف و اقدامات پولیس و نیروهای امنیتی به شورای وزیران ارایه گردید. شورای وزیران به وزارت داخله در مورد مبارزه با اختطاف و تامین امنیت و سلامت مردم هدایت‌های مشخص داد و تاکید گردید تا با تقویت بخش مبارزه با جرایم وزارت امورداخله، تمام اقدامات لازم و مقتضی برای جلوگیری از اختطاف و رسیدگی به این مشکل روی دست گرفته شود. شورای وزیران همچنان فیصله نمود تا کمیته‌ای تحت رهبری معاون اول ریاست اجرائیه و با عضویت تمام‌ نهادهای ذیربط حکومتی، موضوع اختطاف و راه‌های جلوگیری از آن را به بحث گیرد و طرح خویش را به اسرع وقت به شورای وزیران ارایه نماید.

 

سپس طبق دستورکار شورای وزیران، معاون وزیرامورخارجه، در باره برنامه تطبیقی برای پلان عمل ملی افغانستان در مورد زنان٬ صلح و امنیت برای سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۳ گزارش داد. معاون وزارت امورخارجه در صحبت‌های خویش گفت: این برنامه بر اساس قطعنامه ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل که در ۳۱ اکتوبر ۲۰۰۰ صادر گردیده و بر حضور زنان در صلح و تامین امنیت تاکید دارد، طراحی گردیده است. معاون وزارت خارجه در صحبت‌های خویش علاوه کرد: مشارکت٬‌ محافظت٬ جلوگیری و بهبود و توسعه، از ارکان اساسی این طرح است. این برنامه دارای ۳۹ شاخص و ۲۵ هدف استراتیژیک می‌باشد.

 

معاون وزارت امورخارجه همچنان در صحبت‌های خویش علاوه کرد: این برنامه برای هشت سال از ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۲ و در دو مرحله عملی می‌گردد. این برنامه با بودجه ۳۹ ملیون دالر در همکاری با وزارت مالیه و نهادهای بین‌المللی تطبیق می‌گردد.

 

شورای وزیران با تشکر از تلاش‌های وزارت خارجه و دیگر نهادها در تهیه و عملی ساختن این برنامه، به وزارت مالیه و سایر نهادها هدایت داد تا در تطبیق برنامه، با وزارت امورخارجه همکاری نمایند.

 

طبق دستورکار شورای وزیران، معاون وزارت انرژی و آب در مورد کارکردهای تصدی تولیدی عناصر فلزی به شورای وزیران گزارش داد. معاون وزارت انرژی و آب در صحبت‌های خویش گفت:‌ این تصدی تحت مدیریت این وزارت کار می‌کند و از نگاه درآمدمالی خود کفا است ولی متاسفانه در سالیان اخیر در‌آمد مالی این تصدی کاهش یافته است. این وزارت از شورای وزیران می‌خواهد که این تصدی را کمک نماید تا با دریافت قرادادهای نو و اصلاحات لازم در ساختار و ظرفیت، درآمد خویش را افزایش دهد و به صورت خودکفا به فعالیت‌های خویش ادامه دهد. در این نشست همچنان رئيس این تصدی در باره تاریخچه٬‌ دستاوردها٬ چالش‌ها و طرح‌های مشخص برای پیشرفت این تصدی و افزایش درآمدهای آن به شورای وزیران گزارش داد.

 

شورای وزیران بعد از بحث و تبادل نظر فیصله نمود تا کمیته‌ای به اشتراک وزارت مالیه٬‌ وزارت اقتصاد٬‌ وزارت فوائد عامه٬ وزارت توسعه دهات٬ وزارت عدلیه٬‌ وزارت تجارت و صنایع و ریاست برشنا برنامه تجارتی و کار این تصدی را ارزیابی و یافته‌های خویش را برای رشد و راه‌های تقویت تصدی به شورای وزیران ارایه نماید.

 

طبق برنامه، وزیرصحت عامه در باره چگونگی تطبیق برنامه توسعه‌ای وزارت صحت عامه به اساس نتایج از حمل ۱۳۹۵ الی قوس ۱۳۹۵ و تاسیس مرکز تداوی معتادین در ساحه فابریکه جنگلک کابل به شورای وزیران گزارش داد.

 

وزیرصحت عامه به شورای وزیران گفت: فعالیت‌های وزارت صحت عامه روی شش ساحه استراتیژیک که شامل تقویه حکومت‌داری خوب٬ توسعه نهادی٬ بهبود صحت عامه٬‌عرضه خدمات صحی و مدیریت منابع بشری و ارزیابی استوار است. وزیرصحت عامه کشور دستاوردهای شش ماه گذشته این وزارت را به تفصیل برشمرد.

 

وزیر صحت عامه در باره تاسیس مرکز تداوی معتادین در ساحه فابریکه جنگلک به شورای وزیران گفت: شفاخانه جنگلک ایجاد گردیده است و اکنون فعال می‌باشد. این وزارت در تلاش‌ است آن را برای تداوی زنان و اطفال مورد استفاده قراردهد.

 

شورای وزیران در این نشست از زحمات و تلاش‌های وزیر صحت عامه و کارکنان این وزارت در ماه‌های اخیر تقدیر نمود و به نهادهای ذیربط هدایت داد تا در همکاری با وزارت صحت عامه در زمینه حفظ صحت مردم تلاش نمایند.

 

وی با امتنان از پیش‌رفت‌ها در کار شفاخانه نیمروز گفت که این شفاخانه در سال آینده تکمیل می‌گردد.

 

در بخش متفرقه رئيس اجرائیه خطاب به وزارت تحصیلات عالی کشور گفت: شفاخانه‌های کدری به مشکلات مواجه‌اند و باید به این قضیه به صورت جدی رسیدگی شود. باید بررسی همه جانبه‌ای در این زمینه صورت گیرد و رئیس اجرائیه به طور نمونه از شفاخانه علی‌آباد نام برد.

 

وزیر تحصیلات عالی در این زمینه گفت: در پهلوی دو شفاخانه، شش شفاخانه کدری داریم. این شفاخانه‌ها از نظر انداخته شده‌اند و از سوی کمک‌ کنندگان بین‌المللی کمک نمی‌شوند. بودجه وزارت نیز برای کمک به این شفاخانه‌ها کافی نیست.

 

رئيس اجرائیه هدایت داد تا از این شفاخانه‌ها با حضور داشت وزارت صحت عامه و وزارت مالیه ارزیابی مجدد صورت گیرد و از مجرای مناسبی نیازمندی‌های این شفاخانه‌ها برطرف گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار