افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 11 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

گرگ هایی که در افغانستان مصونیت قضایی دارند

این گزارش شرح حال آن عده از هموطنانی است که در مقابل خواسته های نامشروع آمریکا در افغانستان ایستادگی کردند و به جرم نامعلوم سالهای سال در زندانهای گوانتانامو و بگرام بدون تفهیم جرمشان مورد شکنجه های وحشیانه ی آمریکایی قرار گرفتند که اکنون در کشور ما دارای مصونیت قضایی هم می باشند.

 

بازرساان کمیته اطلاعات سنای آمریکا روز سه‌شنبه (18 ماه قوس) پس از 5 سال کار مداوم، گزارشی 6700 صفحه‌ای از شکنجه‌های سازمان اطلاعات مرکزی در سال‌های پس از حمله به برج های دوقلوی نیویورک منتشر کردند.

 

در این گزارش‌ به روش‌های خشن و گهگاه غیراخلاقی شکنجه مظنونین تروریستی اشاره شده است؛ تهدید به کشتن مادر و فرزندان، تنقیه اجباری و تهدید به تجاوز جنسی از جمله این روش‌های خشن بازجویی بوده‌اند.

 

محتوای این گزارش درباره انواع شکنجه‌ها و حتی مرگ کسانی است که به اشتباه بازداشت شده بودند یا اگر بهتر بگوییم این گزارش شرح حال آن عده از هموطنانی است که در مقابل خواسته های نامشروع آمریکا در افغانستان ایستادگی کردند و به جرم نامعلوم سالهای سال در زندانهای گوانتانامو و بگرام بدون تفهیم جرمشان مورد شکنجه های وحشیانه ی آمریکایی قرار گرفتند که اکنون در کشور ما دارای مصونیت قضایی هم می باشند.

 

بنا به گفته ی یک وکیل، زندانیان مورد اشاره در گزارش شکنجه‌های سیا، از زندان پایگاه هوایی بگرام به زندان‌های تحت نظر دولت افغانستان منتقل شده‌اند تا گواهی باشد برای کسانی که برای بستن پیمان امنیتی با آمریکا سر از پا نمی شناختند.

 

سی ان ان در گزارشی به بررسی تکان دهنده‌ترین روش‌های شکنجه توسط ماموران سازمان سیا پرداخته که بخشی از آن نیز در گزارش مذکور کمیته اطلاعات سنای آمریکا اشاره شده است به شرح ذیل:

 

سازمان سیا در چند مورد اعدام ساختگی انجام داده است. این یکی از روش هایی است که ماموران سیا در بازجویی از آن استفاده کرده است. اعدام ساختگی شامل بخشی است که روش هایی مثل تحت فشار قراردادن زندانی با دمیدن دود سیگار در صورت او استفاده از آب سرد را شامل می شود.

 

دومین روش که بسیار سخت و خشن بوده شامل این بوده که ماموران سیا به سلول زندانی با سرعت یورش برده و وی را برهنه کرده و وی را در یک سالن طولانی بالا و پایین می بردند و در عین حال او را مورد ضرب و شتم قرار می دهند. در حالی که زندانی به علت دفعات زیادی که در طول این سالن برده می شده روی زمین می افتاد همین طور روی خاک کشیده می شده است.

 

سومین روش شکنجه ماموران سیا محروم کردن از خواب بوده است که شامل بیدار نگه داشتن یک زندانی به مدت 180 ساعت می شده است. ماموران سیا معمولا زندانی را در حالت ایستاده یا در مکان های پراسترس قرار می داده اند و دستان وی را با دستبند بالای سر او می بستند.

 

چهارمین روش ماموران سیا در شکنجه و بازجویی غرق مصنوعی بوده است.

 

پنجمین روش شکنجه سیا نگهداری زندانیان در مکان های کاملا تاریک و صرف بدترین غذاها در بدترین شرایط اب و هوایی بوده است به نحوی که حتی دسترسی به تشناب (دستشویی) نداشته اند.

 

ششمین روش برای شکنجه از سوی سیا تهدید خانواده های بازداشت شدگان بوده است. گزارش کمیته اطلاعات سنا نشان می دهد که این روش با هدف نگران کردن زندانی از وضعیت آرامش و آسایش خانواده وی بوده تا ماموران سیا به اهداف خود برسند.

 

هفتمین مورد نگه داشتن بیش از 54 ساعت به حالت ایستاده بوده که زندانی از خوابیدن نیز محروم بوده است. در این روش پاها به قدری متورم می شده که زندانی نیاز به رقیق کننده خون پیدا می کرده است.

 

مورد هشتم از شکنجه های اشاره شده در این گزارش این بوده که ماموران سیا اقدام به آبرسانی از مقعد به این زندانیان کرده اند بدون اینکه این کار لزوم پزشکی داشته باشد.

 

نهمین مورد این است که ماموران سیا که در برنامه بازجویی های پیشرفته نقش داشته اند همواره از گرگ صفت ترین افراد نبوده اند و این گروه شامل افرادی نیز بوده است که در بازجویی های نامناسب از زندانی ها نقش داشته اند یا با مسایلی که موجب خشم در محیط کار شده روبرو بوده اند یا حتی اذعان به تجاوز جنسی کرده اند.

 

و این خصوصیات گرگ صفتانی است که امروزه در کشور ما مصونیت قضایی دارند.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار