افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 29 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

گروه طالبان از سرگیری مذاکرات با امریکا را تکذیب کرد!

اخیراً گزارش های منتشر شد که مذاکرات صلح میان امریکایی ها و گروه طالبان، در قطر از سر گرفته شده است.
در واکنش به نشر این گزارش ها، طالبان با صدور اعلامیه ای، از سرگیری مذاکرات با امریکا را تکذیب کرده اند.
پنجشنبه هفته گذشته، شبکه 4 تلويزيون بريتانيا، به نقل از منابع نزدیک به طالبان گزارش داد که مذاکرات امریکا و طالبان، در دوحه پایتخت قطر از سر گرفته شده است.
به نقل از این گزارش، هيئتی به نمایندگی طالبان به رهبرى سید طيب آغا و شهاب الدين دلاور سفير سابق طالبان در عربستان سعودى،  وارد قطر شده و مذاکرات صلح را دوباره آغاز کرده اند.

در اعلامیه طالبان آمده است که گزارش ها مبنی بر از سرگیری مذاکرات با امریکا، حقيقت ندارد و صرفآ يک ادعاى بى اساس است.
طالبان گفته اند، پس از توقف مذاکرات در اواخر سال گذشته (1390) تا کنون هیچگونه صحبت و رایزنی برای از سرگیری مذاکرات صلح با امریکا، صورت نگرفته است.
عدم تغییر در موضع طالبان
در اعلامیه تازه طالبان یک بار دیگر بر عملی شدن پیشرط ها این گروه برای از سرگیری مذاکرات صلح با امریکا تاکید شده است.
در این اعلامیه آمده است:” ما پس از تعليق مذاکرات با امريکا گفتیم که مذاکرات را تا زمانى آغاز نمي کنيم که امريکا تمام تفاهماتی را که قبلاً صورت گرفته بود، عملی کند.”
دور نخست مذاکرات طالبان و امریکایی ها به هدف توافق روی مسایل مربوط به افغانستان، در ماه جنوری سال روان میلادی در دوحه پایتخت قطر آغاز شد.
بازگشایی دفتر سیاسی برای طالبان در قطر و رهایی شماری از زندانیان این گروه از محبس گوانتانامو از مهمترین پیشرط های طالبان برای ادامه مذاکرات صلح عنوان می شود.
گفته شده که در دور نخست مذاکرات، این دو موضوع، در محور اصلی گفتگوها قرار داشته است.
پیشتر طالبان گفته بودند که به دلیل عملی نشدن وعده امریکایی ها، آنان (گروه طالبان) مذاکرات صلح را به حالت تعلیق در آورده اند.

پیش از این، امیدواری های وجود داشت که آغاز مذاکرات رسمی طالبان و دیپلومات های امریکا، راه را برای تامین صلح و بهبود وضعیت امنیت در افغانستان باز کند؛ اما به نظر می رسد که شکست این مذاکرات، موج تازه ای از بی اعتمادی ها بین امریکا و طالبان ایجاد کند.
این در حالیست که تلاش ها برای بازگشایی دفتر سیاسی برای طالبان در قطر همچنان در دستور کار امریکایی ها قرار دارد؛ تا از این طریق بخشی از گفتگوهای صلح با این گروه (طالبان) مدیریت شود.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار