افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 1 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

گرفتن هشتصد میلیون دالر از آمریکا دستاورد است؟

محور اصلی سفر رییس جمهور غنی و تلاشها و تمرکز دو رهبر سیاسی افغانستان روی تعیین مناسبات جدی آمریکا و کمک آمریکا در قبال تامین امنیت افغانستان و ابقای نظامیان آمریکا در افغانستان هم از بعد فیزیکی و هم از بعد مالی بحث شده است. آمریکا تعهد هشتصد میلیون دالری برای اصلاحات در افغانستان داده است.

 

سیف الدین سیحون استاد دانشگاه در برنامه «تحـول» گفت: چالشهای زیادی داخل افغانستان است. از دشواری هایی که افغانستان دارد این است که اشرف غنی باید برود و در آمریکا مطابق با سیاستها و میل نهادهایی که دیدن می کند و گفتگو دارد حرف بزند. تا بتواند نظر آنها را جلب نماید. در حالیکه هر سیاستمدار در جهان هیچ وقت مشکلات و چالش های کشور خود را برجسته و دقیق مطرح نمی کند. حتی برنامه های درازمدت و کوتاه مدت خود را بیان نمی کند.

 

وی در ارتباط با کمکهای آمریکا به افغانستان اظهار کرد: در این مورد اشرف غنی در واقع توانسته صفحه سرد مناسبات افغانستان و آمریکا را به یک مرحله جدید سوق دهد، این یک حرکت مثبت است اما در حقیقت آمریکا کمکهای خود را قطع کرده است و این کمکهای ناچیز مشروط داده می شود. آمریکا در حقیقت یک بودجه حداقلی را به افغانستان می دهد. کشور ما مانند عرق است. عراق صد میلیارد دالر برای بودجه عادی و توسعه ای خود به مصرف می رساند که نیمی از آن به دست نیروهای هراس افکن و داعش است.

 

سیحون افزود: افغانستانی که هشتتصد میلیون دالر کمک می گیرد، خوشحال می شود و فکر می کند کار بزرگی انجام داده است. البته این موضوع به خاطر این است که افغانستان یک کشور زمین خورده، ناتوان و بدون درآمد است. این خجالت آور است که ما نمی توانیم بودجه خود را تامین کنیم و آمریکا هشتصد میلیون دالر به ما می دهد و ما آن را با بوق و سرنا به صدا در می آوریم. آیا می توانیم بگوییم گرفتن هشتصد میلیون دالر از آمریکا یک دستاورد است؟

 

استاد دانشگاه در ارتباط با دستاوردهای سفر رهبران کشور عنوان کرد: در این سفر هیچ اتفاق خاصی رخ نمی دهد. تنها دستاورد این است که روابط را دوباره گرمتر کند گرچه آمریکا در زمان کرزی هم افغانستان را رها نکرده بود. اوباما می خواهد تمام نیروهای خود را تا پایان ریاست جمهوری خود بیرون بکشد و خود را فاتح یک جنگ نشان دهد. چیزی که برای ما مهم است این است که افغانستان بتواند از این کمکهایی که آمریکا برای تامین نیروهای امنیتی و برای اصلاحات در دستگاه دولت داده است استفاده نماید و حداقل امنیت در کشور حکم فرما شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار