افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 13 جولای , 2017 لینک کوتاه خبر :

گردهمایی بزرگ زنان به مناسبت هفته بسیج ملی علیه مواد مخدر در وزارت مبارزه علیه مواد مخدر

سلامت عظیمی

وزارت مبارزه علیه مواد مخدر گردهمایی بزرگ زنان به مناسبت هفته بسیج ملی علیه مواد مخدر را تحت شعار” مواد مخدر تباه کننده است؛ بیاید علیه آن بسیج شویم!” برگزار نمود.

نخست پوهنوال سلامت عظیمی وزیرمبارزه علیه مواد مخدر ضمن سپاسگذاری از حضور پررنگ زنان در برنامه، گفت: مواد مخدر تعداد زیادی از زنان را به کام مرگ کشانیده و شیرازه‌های خانواده‌ها را از هم گسیخته است.

ایشان نقش زنان را در راستای مبارزه علیه مواد مخدر،  بخاطر نقش مهم شان در فامیل و جامعه، حیاتی دانسته، مواد مخدر را نابود کننده خانواده و اجتماع عنوان نمودو گفت: زنان سازنده‌گان نخستین جامعه بشری  می باشند.

خانم عظیمی افزود: به اساس سروی ها در حدود 850 هزار زن، معتاد به مواد مخدر اند که این رقم، یک فاجعه بزرگ انسانی است و باید تلاش کنیم تا نقش مثبت خویش را در تربیه انسانهای صلح دوست، فامیل های خوب و جامعه سالم به‌خوبی ایفا نماییم.

ایشان خواهان تشکیل یک اجماع ملی شدند که نقش زنان در آن برازنده باشد که این امر مهم را نیز تنها زنان انجام داده می‌توانند.

پوهنوال عظیمی از زنان کشور خواست تا علیه مواد مخدر بسیج شده و از خانواده‌ها و محیط زنده گی شان این مبارزه را آغاز نمایند و همچنان به اندازه توان‌ شان با آگاهی دهی از اضرار مواد مخدر به فرزندان کشور به این ماده زِشت و تباه کننده، نه بگویند.

خانم نجیبه وهاج مشاور معاونیت دوم ریاست جمهوری نیز طی سخنانی مواد مخدر را یکی از مشکلات بزرگ، فرا روی امنیت و یکی از منابع بزرگ تمویل تروریسم در کشور عنوان نمود.

ایشان مبارزه عیله مواد مخدر را تنها مربوط به یک اداره ندانسته خواهان اجماع ملی، منطقوی و بین المللی علیه مواد مخدر شد.

مشاور معاونیت دوم رییس جمهور، مبارزه علیه مواد مخدر را نیازمند مبارزه استراتیژیک و درازمدت دانست که با آگاهی دادن و آموزش از طریق مکاتب و آگاهی دهی عمومی آغاز باید گردد.

خانم حوا علم نورستانی کمیشنر حقوق بشر افغانستان نیز ضمن سخنرانی مواد مخدر را خطرناک‌تر از جنگ و تروریسم دانسته، گفت: مواد مخدر ضمن اینکه لکه ننگ به دامن افغانستان است سبب اعتیاد مردم و تباه شدن خانواده ها نیز گردیده است.

ایشان از برنامه های وزارت مبارزه علیه مواد مخدر حمایت نموده از سایر اداره‌ها و مردم افغانستان خواست تا علیه این پدیده شوم بسیچ شوند.

خانم نسرین ابوبکر مشاور ریاست اجراییه افغانستان گفت: از اینکه وزارت مبارزه علیه مواد مخدر نقش زنان را در مبارزه علیه مواد مخدر مهم دانست که نهایت مهم است قابل قدر است و باید نخست از همه روی باسواد شدن خانم ها کار کنیم چون با 80 فیصد خانم های بی سواد نمی‌شود هیچ مبارزه ای را به پیش برد.

ایشان تامین امنیت افغانستان را از مسایل مهم دیگری گفت که مبارزه علیه مواد مخدر با آن ارتباط تنگاتنگ و مستقیم دارد و همچنان از فامیل ها و اساتید مکاتب خواست تا با تقویه حسِ مهم بودن در اطفال، آنها را از مواد مخدر مصوون نگهدارند چون تا آنها به وجودشان ارزش ندهند از آن درست نگهداری کرده نمی‌توانند.

خانم ماهرخ یوسفزی ضمن به خوانش گرفتن بیانیه وزیر امور زنان، مواد مخدر را تمویل کننده تروریسم خوانده و مبارزه علیه این ماده را وظیفه همه ادارات و مردم افغانستان بیان نمود.

روبیناه هَمدرد مسوول شبکه زنان، دیانا بارکزی مسوول در بخش سپورت، حمیده وردک فعال مدنی نیز از سخنرانان دیگر این برنامه بودند که ضمن اعلام حمایت از برنامه های وزارت مبارزه علیه مواد مخدر، خواهان مبارزه خانه به خانه علیه این پدیده شدند که مهم‌ترین نقش را در این مبارزه زنان اجرا می‌کنند.

قابل یادآوری است که این برنامه به تاریخ 21 سرطان سال 1396 خورشیدی به اشتراک پوهنوال سلامت عظیمی وزیر و سید فیصل حسینی معین وزارت مبارزه علیه مواد مخدر، نماینده گان معاونیت ریاست جمهوری، ریاست اجراییه، وزارت های امورزنان، کمیسیون حقوق بشر، وزارت امور زنان و سایر اداره ها در هوتل پارک استار شهر کابل برگزار گردید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار